Rosyjski oligarcha obłożony sankcjami gwiazdą COP28. Promuje "Park Plejstoceński"

W eleganckim pawilonie na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju Andriej Mielniczenko zaprezentował projekt przywrócenia fragmentu rosyjskiego ekosystemu sprzed 14 tys. lat.

Publikacja: 03.12.2023 15:32

Rosyjski oligarcha obłożony sankcjami gwiazdą COP28. Promuje "Park Plejstoceński"

Foto: Bloomberg

I automatycznie stał się gwiazdą konferencji. Jak na razie jednak jednak raczej szkodzi klimatowi, niż pomagał w jego ochronie. Ale stąd są pieniądze. Do Mielniczenki należy EuroChem Group AG, jeden z największych na świecie producentów nawozów, oraz Suek JSC, największy rosyjski producenta węgla energetycznego — informuje Bloomberg.

Nie CO2, tylko metan

Jego pomysł, to przeciwdziałanie emisjom metanu, czyli gazu znacznie bardziej toksycznego i szkodliwego dla środowiska, niż dwutlenek węgla. Tymczasem miliardy ton metanu są uwięzione w rozległej tundrze Rosji i stopniowo przedostają się do atmosfery. Według naukowych teorii przywrócenie ekosystemu epoki lodowcowej na Syberii mogłoby rzeczywiście spowolnić jego uwalnianie. I Andriej Mielniczenko, promuje teraz projekt powstrzymania emisji metanu z topniejącej wiecznej zmarzliny na Syberii i odtworzenie ekosystemu z czasów, kiedy to mamuty grasowały po tundrze. W Dubaju Mielniczenko postawił pawilon, o powierzchni 160 metrów kwadratowych w tzw. zielonej strefie szczytu. na gigantycznych ekranach pojawiają się we mgle zwierzęta z epoki lodowcowej. Potem mgła rozwiewa się, odsłaniając kroczące przez tundrę mamuty, renifery, dzikie konie i piżmowoły, a także lwy i wielbłądy. Narrator wyjaśnia to, co dzieje się na ekranie po arabsku, rosyjsku i angielsku.

A potem pojawia się napis: „Fundacja Andrieja Mielniczenki promuje i wspiera wdrażanie NBS (czyli rozwiązań opartych na przyrodzie) na całym świecie” .

Wspiera klimat i proponuje

Na mapie wystawy towarzyszącej konferencji rosyjski pawilon jest oznaczony, wyłącznie jako „Andrij Melnichenko”, a jego fundacja wymieniona jako „wspierająca klimat” na oficjalnej stronie internetowej COP28. Według programu oligarcha pojawi się w Dubaju osobiście i 5 grudnia ma przemawiać na konferencji COP28. Poprowadzi także panel na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych , wezmą w nim udział wyłącznie rosyjscy urzędnicy o naukowcy.

Dla krajów BRICS plus z kolei ma propozycję nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji z rozwiązań opartych na przyrodzie. Plan, jego zdaniem, mógłby zostać wdrożony podczas szczytu BRICS plus w Rosji w 2024 r., można przeczytać w tekście podpisanym przez Adrieja Mielniczenkę i pochodzącym z niedawnego artykułu redakcyjnego opublikowanego w angielskojęzycznym dubajskim dzienniku „Khaleej Times”.

Andrij Mielniczenko, którego majątek szacowany jest na ponad 17 miliardów dolarów, jest obywatelem Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Został ukarany sankcjami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych po tym, jak pojawił się na telewizyjnym spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem, podczas którego próbował usprawiedliwić wojnę rosyjskiej elicie biznesowej kilka godzin po wysłaniu wojsk do Ukrainy.

Krowy kałmuckie i konie jakuckie

Mielniczenko, który otwarcie krytykuje sankcje UE nałożone na niego po inwazji na Ukrainę, na początku tego roku został partnerem rosyjskiego Parku Plejstoceńskiego. Obiekt o powierzchni 20. kilometrów kwadratowych, którego nazwa została zainspirowana Parkiem Jurajskim, istnieje już od ponad dekady, a wcześniej był sponsorowana przez inne rosyjskie firmy, w tym firmę producenta diamentów, Alrosa PJSC.

Naukowcy stojący za Parkiem Plejstoceńskim twierdzą, że wypas zwierząt, takich jak konie jakuckie i krowy kałmuckie, które obecnie tam przebywają, mogą wspomagać rośliny, które pochłaniające CO2 . A Mielniczenko sfinansował przeniesienie 14 piżmowców do Parku, który w ciągu najbliższych lat ma się powiększyć 10-krotnie w nadchodzących latach planuje 10-krotne powiększenie jej powierzchni. Przed rosyjską inwazją Parki Plejstoceński współpracował z amerykańskimi Colossal Laboratories and Biosciences i wspólnie planowano wskrzeszenie mamuta włochatego.

I automatycznie stał się gwiazdą konferencji. Jak na razie jednak jednak raczej szkodzi klimatowi, niż pomagał w jego ochronie. Ale stąd są pieniądze. Do Mielniczenki należy EuroChem Group AG, jeden z największych na świecie producentów nawozów, oraz Suek JSC, największy rosyjski producenta węgla energetycznego — informuje Bloomberg.

Nie CO2, tylko metan

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Amerykanie szukają szpiegów w autach z Chin
Biznes
Dobry rok grupy Leonardo. Firma stawia na kosmiczne technologie
Biznes
Szokowa terapia dla turystów. Ukraińska oferta dla poszukujących mocnych wrażeń
Biznes
Borys Budka odpiera zarzuty dotyczące konkursów na prezesów spółek
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Biznes
Taśmy Daniela Obajtka. Prezes Orlenu: Jacek Sasin chce mnie wykończyć
Biznes
Wojna postawiła polską zbrojeniówkę na baczność. Oddaliśmy sprzęt za 3,5 mld euro