Świąteczna hossa wyjazdowa. Górale mówią: jest super

Branża hotelarska, zwłaszcza w górach, jest w doskonałych nastrojach. Polacy coraz chętniej spędzają święta poza domem – trend spowolniony przez pandemię znów się wzmacnia.

Aktualizacja: 30.11.2023 06:28 Publikacja: 30.11.2023 03:00

Świąteczna hossa wyjazdowa. Górale mówią: jest super

Foto: Adobe Stock

Uciekamy od przygotowań i obowiązków, ale nie od tradycji. Stąd ogromną popularnością w czasie Bożego Narodzenia cieszą się miejscowości górskie. W tym roku można tam liczyć na święta ze śniegiem i świąteczny nastrój.

Ceny szybko rosną

To dlatego w górach dostępność noclegów w korzystnych cenach spada najszybciej.

– Na przestrzeni październik–listopad średnia cena za osobę za noc w najpopularniejszym w tym czasie Zakopanem wzrosła o 20 proc., do 140 zł. Podobne wzrosty widzimy w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie cena za nocleg dla jednej osoby w ciągu minionego miesiąca wzrosła o około 12 proc. i teraz wynosi 108 zł. Taniej jest w, również bardzo popularnej, Krynicy-Zdroju, gdzie średni koszt to 105 zł za osobę za noc – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspertka platformy rezerwacyjnej Nocowanie.pl.

Ci, którzy jeszcze nie dokonali rezerwacji, powinni przeglądać oferty promocyjne. Nowe obiekty, które nie wypracowały sobie jeszcze rozpoznawalności i stałej grupy gości, często próbują przyciągnąć turystów zniżkami.

Czytaj więcej

Hotele już gotowe na święta

Górale mówią: jest super

Bardzo optymistycznie patrzy na ten sezon Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w Zakopanem. – Nastroje przed tym sezonem są super, a śniegu mnóstwo. Bo już nikomu nie przeszkadzają zawirowania polityczne czy geopolityczne. Nie zaszkodziło nam też zamieszanie z Sylwestrem Marzeń, który jakoby miał być odwołany. A ostatecznie jednak się odbędzie. Co ciekawe, informacje o odwołaniu tej imprezy spowodowały wzrost zainteresowania przyjazdami do Zakopanego – mówi.

Rezerwacje na Boże Narodzenie i Nowy Rok są w Zakopanem takie jak w rekordowym 2019 r. I wolnych miejsc jest już jak na lekarstwo. Są jeszcze wolne miejsca na ferie.

A ceny? – Średnie są w zasadzie takie same, chociaż w niektórych wypadkach mogły minimalnie wzrosnąć, nie więcej niż o jakieś 13 proc. w sytuacji, gdy cena koszyka naszych kosztów poszła w górę o 34 proc. – mówi Karol Wagner.

Narty w Polsce

W Zieleńcu sezon narciarski zaczyna się już w najbliższą sobotę, 2 grudnia. – W sezonie zimowym 2023/2024 ceny karnetów narciarskich nie zmieniły się w stosunku do poprzedniej zimy, a do cennika wrócił niski sezon. Po analizie wyników lata zorientowaliśmy się także, że Polacy chcą wyjeżdżać, ale liczą się z kosztami. Bo wyraźnie skrócił się czas wyjazdów. Do tego także dostosowaliśmy się i my – mówi Grzegorz Głód, dyrektor marketingu w Zieleniec Sport Arena. Ośrodek Zieleniec to 31 wyciągów, w tym 7 kolei linowych umożliwiających korzystanie z 23 km tras narciarskich oraz wypożyczalnie sprzętu sportowego i szkoły jazdy.

W samym Zieleńcu jest ponad 1500 miejsc noclegowych. – Z tego, co się orientuję, miejsc w hotelach i pensjonatach na najbardziej gorący w Zieleńcu okres świąteczno-noworoczny oraz zimowych ferii szybko ubywa. Z wolnymi terminami na Boże Narodzenie może już być trudno. Na ferie zaczynające się 15 stycznia jeszcze są – dodaje Grzegorz Głód.

Już w najbliższy weekend ruszają także wyciągi Wierchomla i Stonoga w Piwnicznej-Zdroju. Tak jak w przypadku Zieleńca, tam także ceny karnetów nie zmieniły się od ostatniego roku, a dla gości hotelowych są bezpłatne. – Na Boże Narodzenie mamy już praktycznie komplet rezerwacji. Na ferie są jeszcze wolne miejsca – mówi Anna Mróz, odpowiadająca za marketing Wierchomli.

Egipt najbardziej popularny

Nie brakuje także chętnych do wyjazdów zagranicznych. W tym przypadku są one dłuższe niż krajowe i najczęściej trwają tydzień. Ceny wyjazdów zagranicznych w porównaniu z zimą 2022/2023 wzrosły przeciętnie o 500 zł, zaś liczba turystów zgłaszających się do biur podróży podwoiła się. Średni koszt wypoczynku w Turcji wzrósł o ok. 150 zł, na Wyspach Kanaryjskich o 20 zł, zaś w wypadku Egiptu – spadł o ok. 130 zł – wynika z analizy Travelplanet.pl. To dlatego Egipt stał się tak popularny, także w miesiącach zimowych, i dzisiaj ma ponad 30-proc. udział w zagranicznych rezerwacjach na zimę 2023/2024.

Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl

Jeśli klienci biur podróży zamierzają spędzić święta, Nowy Rok i przyszłoroczne ferie zimowe za granicą, to wybierają przede wszystkim ciepłe kraje. W ubiegłorocznej pierwszej dziesiątce krajów popularnych na sezon zimowy był tylko jeden egzotyczny kierunek – Emiraty. Teraz w pierwszej dziesiątce znalazły się trzy egzotyczne kierunki i tylko jeden narciarski – Włochy. Ale rezerwacje narciarskie jeszcze na dobre nie ruszyły. Narty zarezerwowało na razie ok. 10 proc. klientów biur podróży.

Wyjazdy na Boże Narodzenie i Nowy Rok to ok. 20 proc. wszystkich wyjazdów z biurami podróży. To sporo, zważywszy, że oferty na okres Bożego Narodzenia i sylwestra są zwykle droższe niż w innych sezonach. Z kolei 35 proc. wszystkich rezerwacji na zimę założono na terminy ferii. 

Wyjazd na krócej, ale z rodziną

W zimowych wyjazdach Polaków widać, że utrzymała się tradycja zimowych rodzinnych wyjazdów. Z powodu kosztów są one krótsze i trwają zwykle trzy–cztery dni. W Zakopanem lub w Karkonoszach na czterogwiazdkowe święta Bożego Narodzenia ze śniadaniami i obiadokolacjami (tydzień pobytu, dojazd własny) należy przyszykować przynajmniej 2300–2400 zł od osoby. Obniżając standard o jedną gwiazdkę, można zaoszczędzić 100–150 zł, ale trafiają się oferty tańsze nawet o ok. 500 zł. Rok temu o tej porze hotelarze martwili się spadkiem rezerwacji o 10 proc. Teraz nie ukrywają, że szykuje się rekordowy sezon, hotele w zimowych kurortach są już praktycznie pełne. Na ferie jest jeszcze trochę wolnych miejsc. Tradycyjnie już najpopularniejsze na zimowe wyjazdy pozostają miejscowości górskie – Zakopane i okolice, ale i kurorty w Sudetach czy Beskidach. 

Uciekamy od przygotowań i obowiązków, ale nie od tradycji. Stąd ogromną popularnością w czasie Bożego Narodzenia cieszą się miejscowości górskie. W tym roku można tam liczyć na święta ze śniegiem i świąteczny nastrój.

Ceny szybko rosną

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Amerykanie szukają szpiegów w autach z Chin
Biznes
Dobry rok grupy Leonardo. Firma stawia na kosmiczne technologie
Biznes
Szokowa terapia dla turystów. Ukraińska oferta dla poszukujących mocnych wrażeń
Biznes
Borys Budka odpiera zarzuty dotyczące konkursów na prezesów spółek
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Biznes
Taśmy Daniela Obajtka. Prezes Orlenu: Jacek Sasin chce mnie wykończyć
Biznes
Wojna postawiła polską zbrojeniówkę na baczność. Oddaliśmy sprzęt za 3,5 mld euro