Szefowie największych firm wierzą w rozwój swoich biznesów i branż

Ośmiu na dziesięciu liderów biznesu na świecie z optymizmem ocenia perspektywy swoich spółek w najbliższych trzech latach. W Polsce nastroje prezesów są jeszcze lepsze.

Aktualizacja: 28.11.2023 06:43 Publikacja: 28.11.2023 03:00

Szefowie największych firm wierzą w rozwój swoich biznesów i branż

Foto: Adobe Stock

Rozwój firmy wzmacniany przez fuzje i przejęcia, a także przez inwestycje w nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję, i połączony ze wzrostem zatrudnienia – tak wygląda perspektywa trzech najbliższych lat w opinii prezesów największych firm w Polsce. Na przełomie sierpnia i września tego roku wzięli oni udział w badaniu firmy KPMG, które objęło również ponad 1,3 tys. prezesów największych przedsiębiorstw z 11 kluczowych gospodarek na świecie (Australii, Chin, Francji, Hiszpanii, Indii, Japonii, Kanady, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch).

„Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje wyniki tych badań, według których większość szefów największych spółek w Polsce i na świecie z dużą nadzieją patrzy na kolejne lata. Prawie ośmiu na dziesięciu globalnych top menedżerów wierzy w rozwój swoich firm, branż jak również krajów.

Czas skorzystać na kryzysie

Zdaniem Stacy Ligas, partnerki i prezeski KPMG w Polsce, jest pocieszające, że pomimo wyzwań makroekonomicznych i przeszkód w rozwoju (od niepewności geopolitycznej, przez zwiększone koszty życia czy wdrażanie rozwiązań AI po nasilone oczekiwania w obszarze ESG) liderzy największych firm na świecie pozostają optymistyczni co do szans rozwojowych swych firm, sektorów, krajów, a także globalnej gospodarki.

Czytaj więcej

Dziura w kasie państwa wciąż rośnie. Na koniec roku może być inna niż planował rząd

Z jeszcze większym optymizmem niż ich koledzy na świecie perspektywy swoich firm, branż, a także kraju oceniają szefowie 25 największych polskich spółek. Aż 88 proc. z nich jest przekonanych, że kierowane przez nich przedsiębiorstwa będą się rozwijać w najbliższych trzech latach, z czego prawie co trzeci mówi o bardzo dużej pewności. Jeszcze lepiej szefowie nad Wisłą oceniają perspektywy rozwoju swoich branż, w które wierzy aż 96 proc. badanych. Dużą zgodność widać natomiast w mniej pozytywnej ocenie globalnej gospodarki; w jej rozwój wierzy niespełna trzech na czterech prezesów.

– Wydaje się, że polscy liderzy dostrzegają szanse, jakie recesja lub spowolnienie gospodarcze może przynieść dla Polski – komentuje dr Grzegorz Cimochowski, partner i szef działu consultingu w KPMG w Polsce, przypominając, że analogicznie było podczas kryzysu w 2008 roku, po którym przyspieszyły nad Wisłą m.in. inwestycje w centra usług. Jego zdaniem teraz – z uwagi na bardziej globalny charakter wyzwań – beneficjentami zawirowań ekonomicznych i geopolitycznych może być więcej branż i sektorów w naszym kraju.

Szanse i wyzwania sztucznej inteligencji

Duży optymizm polskich szefów przekłada się na ich plany dotyczące inwestycji i zatrudnienia. Niemal każdy (96 proc.) prezes przyznał, że w ciągu najbliższych trzech lat będzie zainteresowany transakcjami fuzji i przejęć, choć tylko 36 proc. myśli o projektach, które będą miały znaczący wpływ na firmę. Jak komentuje Alina Wołoszyn, partnerka i szefowa działu Deal Advisory w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, mniej stabilne otoczenie gospodarcze sprawia, że w grę częściej teraz wchodzą mniejsze transakcje, o mniejszym profilu ryzyka. Dodatkowo zmieniają się poziomy wycen, bo sprzedający często mają słabsze wyniki finansowe i perspektywy rozwoju.

Obok fuzji i przejęć ważnym celem inwestycji firm będą ludzie i technologie, na czele ze sztuczną inteligencją. Aż 68 proc. szefów w Polsce (a 69 proc. na świecie) stwierdziło, że pomimo trwającej niepewności gospodarczej generatywna AI jest w ich firmie głównym priorytetem inwestycyjnym. Najczęściej (24 proc.) liczą na nowe możliwości rozwoju, w tym rozwój nowych produktów, spersonalizowanych usług, a także wzrost rentowności.

Nowe technologie, które są dla polskich szefów jednym z największych wyzwań w najbliższych latach, nie wykluczają inwestycji w ludzi, a często ich wręcz wymagają. Zdaniem 56 proc. polskich prezesów kluczowe są teraz inwestycje w rozwój pracowników. Tym bardziej że niemal wszyscy szefowie przewidują wzrost zatrudnienia w najbliższych trzech latach, zaś ponad czterech na dziesięciu mówi o ponad 6-proc. wzroście.

Duży może teraz więcej

Silnemu optymizmowi największych firm nie dziwią się ekonomiści. Jak zwraca uwagę Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, chociaż nadchodzące miesiące przyniosą odbicie gospodarcze, jednak jego zakres będzie obejmował jedynie część sektorów gospodarczych. Po spadku inflacji ponownie rośnie siła nabywcza konsumentów, co pomoże firmom usługowym i handlowym, lecz problemy może mieć część przemysłu. – W takim otoczeniu dużo łatwiej działalność będą prowadzić największe firmy. Zarówno Miesięczny Indeks Koniunktury, jak i badania koniunktury GUS wskazują, że największy optymizm towarzyszy przedsiębiorstwom zatrudniającym 250 i więcej pracowników – raportują one zdecydowanie mniejsze pogorszenie się warunków finansowych oraz bieżące oceny sprzedaży – przypomina Rybacki.

– Świat jest coraz bardziej dopasowany do dużych firm – ocenia Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG. Jak wyjaśnia, duże firmy mają większe możliwości manewru w łańcuchach dostaw niż małe biznesy, a także większy wpływ na opinię społeczną i polityków. W dodatku większość regulacji, w tym te, które podwyższają wymagania z obszaru ESG, wspiera dużych graczy, dla których oznacza to mniejszy koszty w przeliczeniu na produkt niż dla sektora MŚP.

Optymizm dużych firm w Polsce dodatkowo wspierają ostanie sygnały z rynku (w tym lepsze nastroje konsumentów), które dają szanse na przełamanie stagnacji i ożywienie w 2024 roku, tym bardziej że dużo się też mówi o przesileniu w gospodarce Niemiec. Zdaniem eksperta KIG polska gospodarka korzysta też na wywołanej przez pandemię zmianie w globalnych sieciach dostaw (nearshoring), które zachodnie firmy wolą mieć bliżej siebie.

Rozwój firmy wzmacniany przez fuzje i przejęcia, a także przez inwestycje w nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję, i połączony ze wzrostem zatrudnienia – tak wygląda perspektywa trzech najbliższych lat w opinii prezesów największych firm w Polsce. Na przełomie sierpnia i września tego roku wzięli oni udział w badaniu firmy KPMG, które objęło również ponad 1,3 tys. prezesów największych przedsiębiorstw z 11 kluczowych gospodarek na świecie (Australii, Chin, Francji, Hiszpanii, Indii, Japonii, Kanady, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły