Bohater Ukrainy robi biznesy z Rosją. Dostarcza paliwo okupantom

Rodzinna firma Siergieja Bubki, byłego mistrza w skoku o tyczce działa na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Właśnie podpisała pierwsze kontrakty na dostawy paliwa rosyjskim okupantom.

Publikacja: 10.07.2023 17:46

Siergiej Bubka

Siergiej Bubka

Foto: HANS PUNZ, PAP

Z informacji do jakich dotarli dziennikarze tropiącego korupcję portalu Bihus.Info wynika, że wartość pierwszych zamówień wyniosła niespełna 1 mln rubli. Okazało się również, że kilka donieckich firm byłego mistrza olimpijskiego zostało zarejestrowanych także w rosyjskim, państwowym rejestrze osób prawnych.

Czytaj więcej

Wielkie koncerny i polskie firmy już inwestują w Ukrainie. Nie boją się rakiet

Interesy w Doniecku a potem w Rosji

Bubka zaczął robić interesy w Doniecku w latach 90. – transakcje na rynku nieruchomości, handel żywnością, napojami i paliwem. Po 2014 r. z części tych firm odszedł, a inne zakończyły działalność. Jednak kilka - których Siergiej Bubka był jednym z założycieli - działały nawet po zajęciu części Donbasu przez Rosjan. 

Firm - Sergey Bubka Sports Club LLC, Mont Blanc Firm LLC oraz Ukrnikoldon LLC - w 2014 r. „zmigrowały” do rejestrów tzw. donieckiej republiki ludowej (DRL), części ukraińskiego obwodu donieckiego opanowanego przez rosyjskich separatystów.

W listopadzie 2022 r. Rosja przyjęła ustawę, zgodnie z którą wszystkie osoby prawne na terytoriach „DRL” i „ŁRL” muszą dostosować swoje dokumenty założycielskie do rosyjskiego ustawodawstwa. Termin - do końca 2023 r.  Wkrótce po tym, wszystkie trzy firmy Bubki pojawiły się w rosyjskim rejestrze osób prawnych.

Nie było to proste przepisanie z jednego rejestru do drugiego, ponieważ Ukrnikoldon LLC zmienił nazwę na „Awgust” (sierpień), z zachowanymi współzałożycieli i adresu.

Ile Siergiej Bubka zarabia na rosyjskiej okupacji?

Natomiast firma Mont Blanc Firm LLC, która zajmuje się sprzedażą paliw zmieniła skład współzałożycieli. Z grona - Siergiej Bubka, jego brat Wasilij i matka Walentyna - które figurowało w ukraińskim rejestrze, w rosyjskim pozostali tylko bracia. 

Po zajęciu Doniecka firma została legalnie przeniesiona do nieokupowanej wówczas Wołnowachy i nadal brała udział w ukraińskich przetargach. Sprzedawali benzynę, olej napędowy, autogaz, zboża i wyroby piekarnicze o wartości milionów hrywien, głównie podmiotom użyteczności publicznej w obwodzie donieckim. Ostatni raz firma brała udział w przetargach państwowych na Ukrainie w 2018 r., a w 2023 r. Mont Blanc pojawił się w przetargach w Rosji.

Dziennikarze znaleźli na państwowej platformie zamówień Federacji Rosyjskiej trzy umowy na dostawę paliwa na łączną kwotę 800 tysięcy rubli, które firma zawarła w maju 2023 r.

Czytaj więcej

Zagraniczne biuro handlowe PAIH w Kijowie znów działa

W ramach tych transakcji firma nie sprzedaje własnego paliwa, ale kupony, które można wykorzystać na stacjach benzynowych Mont Blanc. Tych znaleziono co najmniej sześć, cztery w Doniecku i po jednej w Makiejewce oraz na autostradzie w pobliżu Wołnowaka.

Wszystkie umowy były podpisane przez Wasilija Bubkę, szefa firmy. Starszy brat Siergieja, mistrza olimpijskiego również skakał o tyczce, następnie był zastępcą szefa Rady Obwodu Donieckiego z Partii Regionów (prorosyjska partia byłego prezydenta Janukowycza, który uciekł do Rosji). Po zajęciu Doniecka Wasilij Bubka przebywał w mieście, a nawet brał udział w niektórych uroczystościach organizowanych w „DRL”.

Bubka milczy w sprawie wojny

Po agresji Rosji na Ukrainę Siergiej Bubka, który był wówczas przewodniczącym Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy i posiadaczem medalu Bohater Ukrainy, wymownie milczał. Nie zabrał także głosu, gdy nakładano sankcje na sportowców z Federacji Rosyjskiej. To wywołało falę oburzenia w Ukrainie, a bierność Bubki wobec rosyjskiej napaści skrytykowało wielu sportowców.

Z informacji do jakich dotarli dziennikarze tropiącego korupcję portalu Bihus.Info wynika, że wartość pierwszych zamówień wyniosła niespełna 1 mln rubli. Okazało się również, że kilka donieckich firm byłego mistrza olimpijskiego zostało zarejestrowanych także w rosyjskim, państwowym rejestrze osób prawnych.

Interesy w Doniecku a potem w Rosji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił