Bohater Ukrainy robi biznesy z Rosją. Dostarcza paliwo okupantom

Rodzinna firma Siergieja Bubki, byłego mistrza w skoku o tyczce działa na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Właśnie podpisała pierwsze kontrakty na dostawy paliwa rosyjskim okupantom.

Publikacja: 10.07.2023 17:46

Siergiej Bubka

Siergiej Bubka

Foto: HANS PUNZ, PAP

Z informacji do jakich dotarli dziennikarze tropiącego korupcję portalu Bihus.Info wynika, że wartość pierwszych zamówień wyniosła niespełna 1 mln rubli. Okazało się również, że kilka donieckich firm byłego mistrza olimpijskiego zostało zarejestrowanych także w rosyjskim, państwowym rejestrze osób prawnych.

Czytaj więcej

Wielkie koncerny i polskie firmy już inwestują w Ukrainie. Nie boją się rakiet

Interesy w Doniecku a potem w Rosji

Bubka zaczął robić interesy w Doniecku w latach 90. – transakcje na rynku nieruchomości, handel żywnością, napojami i paliwem. Po 2014 r. z części tych firm odszedł, a inne zakończyły działalność. Jednak kilka - których Siergiej Bubka był jednym z założycieli - działały nawet po zajęciu części Donbasu przez Rosjan. 

Firm - Sergey Bubka Sports Club LLC, Mont Blanc Firm LLC oraz Ukrnikoldon LLC - w 2014 r. „zmigrowały” do rejestrów tzw. donieckiej republiki ludowej (DRL), części ukraińskiego obwodu donieckiego opanowanego przez rosyjskich separatystów.

W listopadzie 2022 r. Rosja przyjęła ustawę, zgodnie z którą wszystkie osoby prawne na terytoriach „DRL” i „ŁRL” muszą dostosować swoje dokumenty założycielskie do rosyjskiego ustawodawstwa. Termin - do końca 2023 r.  Wkrótce po tym, wszystkie trzy firmy Bubki pojawiły się w rosyjskim rejestrze osób prawnych.

Nie było to proste przepisanie z jednego rejestru do drugiego, ponieważ Ukrnikoldon LLC zmienił nazwę na „Awgust” (sierpień), z zachowanymi współzałożycieli i adresu.

Ile Siergiej Bubka zarabia na rosyjskiej okupacji?

Natomiast firma Mont Blanc Firm LLC, która zajmuje się sprzedażą paliw zmieniła skład współzałożycieli. Z grona - Siergiej Bubka, jego brat Wasilij i matka Walentyna - które figurowało w ukraińskim rejestrze, w rosyjskim pozostali tylko bracia. 

Po zajęciu Doniecka firma została legalnie przeniesiona do nieokupowanej wówczas Wołnowachy i nadal brała udział w ukraińskich przetargach. Sprzedawali benzynę, olej napędowy, autogaz, zboża i wyroby piekarnicze o wartości milionów hrywien, głównie podmiotom użyteczności publicznej w obwodzie donieckim. Ostatni raz firma brała udział w przetargach państwowych na Ukrainie w 2018 r., a w 2023 r. Mont Blanc pojawił się w przetargach w Rosji.

Dziennikarze znaleźli na państwowej platformie zamówień Federacji Rosyjskiej trzy umowy na dostawę paliwa na łączną kwotę 800 tysięcy rubli, które firma zawarła w maju 2023 r.

Czytaj więcej

Zagraniczne biuro handlowe PAIH w Kijowie znów działa

W ramach tych transakcji firma nie sprzedaje własnego paliwa, ale kupony, które można wykorzystać na stacjach benzynowych Mont Blanc. Tych znaleziono co najmniej sześć, cztery w Doniecku i po jednej w Makiejewce oraz na autostradzie w pobliżu Wołnowaka.

Wszystkie umowy były podpisane przez Wasilija Bubkę, szefa firmy. Starszy brat Siergieja, mistrza olimpijskiego również skakał o tyczce, następnie był zastępcą szefa Rady Obwodu Donieckiego z Partii Regionów (prorosyjska partia byłego prezydenta Janukowycza, który uciekł do Rosji). Po zajęciu Doniecka Wasilij Bubka przebywał w mieście, a nawet brał udział w niektórych uroczystościach organizowanych w „DRL”.

Bubka milczy w sprawie wojny

Po agresji Rosji na Ukrainę Siergiej Bubka, który był wówczas przewodniczącym Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy i posiadaczem medalu Bohater Ukrainy, wymownie milczał. Nie zabrał także głosu, gdy nakładano sankcje na sportowców z Federacji Rosyjskiej. To wywołało falę oburzenia w Ukrainie, a bierność Bubki wobec rosyjskiej napaści skrytykowało wielu sportowców.

Z informacji do jakich dotarli dziennikarze tropiącego korupcję portalu Bihus.Info wynika, że wartość pierwszych zamówień wyniosła niespełna 1 mln rubli. Okazało się również, że kilka donieckich firm byłego mistrza olimpijskiego zostało zarejestrowanych także w rosyjskim, państwowym rejestrze osób prawnych.

Interesy w Doniecku a potem w Rosji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder