Polskie technologie zmienią edukację

Spółka Skriware, która tworzy nowatorskie laboratoria dla szkół, bazujące na drukarkach 3D i robotach edukacyjnych, wchodzi do Włoch. Ale ambicje ma globalne. A w naszym kraju podbijających świat projektów tzw. edtech jest więcej.

Publikacja: 25.04.2023 03:00

Polskie technologie zmienią edukację

Foto: materiały prasowe Skriware

Działający w branży edukacyjnej start-up Skriware ruszył właśnie z ekspansją na 26. już rynek zagraniczny – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Warszawska firma ma jednak ambicję, by pomagać uczniom i nauczycielom na całym globie. Jak ustaliliśmy, w tym celu nawiązała współpracę z Intelem. W ramach kooperacji z gigantem innowacyjne rozwiązania edukacyjne (tzw. branża edtech) polskiej spółki pojawią się na międzynarodowej platformie Intel Skills for Innovation, a w efekcie dotrą do użytkowników z całego świata.

Polacy wprowadzą włoskie dzieci w XXI w.

Skriware dostarcza nauczycielom i dzieciom narzędzia do nauki bazującej na praktycznym wykorzystaniu innowacyjnych technologii – firma stworzyła autorskie laboratorium SkriLab, oparte na druku i modelowaniu 3D, robotach edukacyjnych, a także narzędziach do programowania i platformie online przeznaczonej dla nauczycieli. Z tego rozwiązania korzysta już kilka tysięcy szkół w naszym kraju. Ponadto w styczniu br. Skriware ogłosił wsparcie niemal 14 tys. szkół podstawowych w Polsce w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości (start-up w ramach tej inicjatywy przekazał placówkom bezpłatny dostęp do materiałów i narzędzi zamieszczonych na platformie Skriware Academy). Założenia tego programu stanowią odpowiednik włoskiego Piano Scuola 4.0. To właśnie częścią tego projektu staną się innowacje z Polski.

Czytaj więcej

Nowoczesna edukacja z Polski podbija świat

Skriware ruszył ze sprzedażą nowatorskich rozwiązań edukacyjnych na rynku włoskim. – Włochy stawiają na digitalizację i wsparcie systemu nauczania nowymi technologiami. Sposobem na unowocześnienie szkolnictwa i zapewnienie dzieciom inspirujących lekcji będzie program Piano Scuola 4.0., którego uruchomienie zwiększy dynamikę rozpoczętej już technologicznej transformacji szkół i procesu nauczania. A nasze autorskie rozwiązania przygotowane na rynek włoski to najwyższej jakości narzędzia edukacyjne na miarę XXI w. – mówi Karol Górnowicz, prezes Skriware.

Z rozwiązań polskiego start-upu korzystają już uczniowie i nauczyciele z UE czy Bliskiego Wschodu. Rodzimy start-up ma ambicje globalne. Jak ustaliliśmy, firma, która w najnowszym rankingu „Financial Times” 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie zajęła 80. miejsce, nawiązała właśnie współpracę z Intelem. W jej ramach dostarczy na międzynarodowej platformie edukacyjnej Intel Skills for Innovation tzw. starter pack dla nauczycieli. – Docelowo planujemy stworzyć pakiet, w skład którego wejdą laptopy jednego z partnerów Intela oraz SkriLab, z preinstalowanym dostępem do Skriware Academy. Obecnie potwierdzamy pilotażowe wdrożenie tego projektu w szkole średniej w USA – dodaj Górnowicz.

Równolegle polski edtech rozwija własny produkt wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI). Jak zaznacza prezes Skriware, celem jest „zwiększenie efektywności przyswajania informacji w szkołach”, uatrakcyjnienie nauczania i dostarczanie wiedzy o AI.

Edtech rośnie w siłę

Dzięki AI branża innowacyjnych technologii w edukacji nabierze rozpędu. Josh Bersin, twórca firmy Bersin & Associates z branży HR, napisał na swoim blogu, że sztuczna inteligencja stanie się dla sektora edtech kolejnym impulsem rozwojowym. Tym ostatnim okazała się pandemia, która rozkręciła boom na narzędzia do zdalnej nauki. Według Tomasza Snażyka, prezesa fundacji Startup Poland, niektóre szacunki wskazują, iż w ciągu kilku miesięcy pandemii rozwój segmentu edtech w Polsce mógł przeskoczyć nawet o dwa–trzy lata.

Ów boom to dobra informacja dla start-upów nad Wisłą. Branża edtech to bowiem jedna z wizytówek naszego ekosystemu innowacji. Wystarczy wspomnieć o Brainly, rodzimym kandydacie do prestiżowego grona jednorożców (spółki technologiczne wyceniane na ponad 1 mld dol.) – krakowska spółka, z centralą w Nowym Jorku, rozwija platformę pomagającą m.in. w rozwiązywaniu prac domowych, czy o NovaKid, popularnej aplikacji do nauki jęz. angielskiego (półtora roku temu od inwestorów otrzymała na rozwój prawie 30 mln euro). Globalne ambicje realizują również spółki Nuadu (platforma m.in. z zestawami kartkówek z gotowej bazy zadań), białostocki Photon (tworzy roboty edukacyjne), poznański BeCreo (produkuje innowacyjne pomoce edukacyjne dla szkół i przedszkoli) czy Funtronic (opracował tzw. magiczny dywan – interaktywną podłogę, działającą na zasadzie rozszerzonej rzeczywistości, z której korzystają użytkownicy na ponad 20 rynkach na całym świecie). Naszą wizytówka w branży jest ponadto firma Giganci Programowania (ma placówki w Hiszpanii i Chile, a na zasadzie franczyzy uczy informatyki m.in. w Chorwacji, Słowacji, Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Singapurze. O potencjale rodzimego sektora może świadczyć też fakt, że kilka miesięcy temu wrocławski Explain Everything (rozwija interaktywne tablice i aplikację do tworzenia np. prezentacji) został przejęty przez giganta technologii edukacyjnych – chiński koncern Promethean.

Działający w branży edukacyjnej start-up Skriware ruszył właśnie z ekspansją na 26. już rynek zagraniczny – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Warszawska firma ma jednak ambicję, by pomagać uczniom i nauczycielom na całym globie. Jak ustaliliśmy, w tym celu nawiązała współpracę z Intelem. W ramach kooperacji z gigantem innowacyjne rozwiązania edukacyjne (tzw. branża edtech) polskiej spółki pojawią się na międzynarodowej platformie Intel Skills for Innovation, a w efekcie dotrą do użytkowników z całego świata.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Bruksela: 11 mld euro na chipy. Europa ma stać się centrum innowacji
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Biznes
Lego nie przejdzie na ekologiczny plastik, wcale nie jest taki eko
Materiał partnera
Przybywa kampusowych sieci 5G od Orange
Materiał partnera
Zabezpieczyliśmy węgiel dla gospodarstw domowych
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Biznes
Echa zakazu dla Deloitte. Zawirowania w największych firmach
Biznes
Syntetyczne diamenty zabijają niską ceną prawdziwe