Spółki inwestują w plastik

Zarówno producenci, jak i przetwórcy polimerów inwestują w nowe moce wytwórcze i liczą na istotny wzrost sprzedaży oferowanych produktów.

Publikacja: 17.04.2023 03:00

Spółki inwestują w plastik

Foto: Adobe Stock

W ubiegłym roku produkcja podstawowych rodzajów tworzyw sztucznych w Polsce wzrosła. Polietylenu i polichlorku winylu wytworzyliśmy o około 20 proc. więcej niż w 2021 r., a polipropylenu – o ponad 1 proc. Realizowane i planowane inwestycje powinny przynieść dalsze zwyżki.

Czytaj więcej

Azoty nadal pracują na części mocy

Nowe instalacje

W tym roku Azoty chcą zakończyć realizację sztandarowego projektu Polimery Police, dzięki któremu uzyskają 429 tys. ton rocznych mocy w zakresie produkcji propylenu i 437 tys. ton dotyczących polipropylenu. Inwestycja na koniec marca była zaawansowana w ponad 99 proc.

– Obecnie trwają prace związane z rozruchem i testami instalacji. W marcu bieżącego roku rozpoczęto sprzedaż polipropylenu w ramach tzw. premarketingu – informuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Azotów. Koncern nie obawia się o zbyt. Przypomina, że w ostatnich latach polska gospodarka importuje średnio 800 tys. ton polipropylenu rocznie. Jego deficyt jest też widoczny w całym regionie, dlatego opłacalny eksport będzie możliwy do Niemiec, Austrii, krajów skandynawskich i pozostałych krajów Europy Środkowej. Ponadto Azoty, wychodząc naprzeciw potrzebom i wymaganiom rynku, jako pierwsze w Polsce wprowadziły na rynek nową linię polimerów biodegradowalnych i kompostowalnych.

Istotny wzrost mocy produkcyjnych po zakończeniu budowy w Płocku kompleksu Olefiny III będzie możliwy w grupie Orlen, już dziś największym w regionie wytwórcy polimerów. W nowych instalacjach będą powstawały chemikalia bazowe wykorzystywane m.in. do produkcji plastików. „Uruchomienie kompleksu Olefiny III zapewni grupie Orlen wsad pozwalający na zasilenie nowej instalacji do produkcji polietylenu o mocach produkcyjnych 250 tys. ton rocznie. Analizowane są również inne projekty, m.in. budowa kompleksu petrochemicznego w Gdańsku” – podaje zespół prasowy spółki.

Projekt jest obecnie na etapie studium wykonalności, które ma potwierdzić techniczne i ekonomiczne uwarunkowania potencjalnej inwestycji. W latach 2023–2030 Orlen w biznes petrochemiczny chce inwestować 5,1 mld zł rocznie.

Czytaj więcej

W tym roku Azoty mocno ograniczają produkcję

Aktywni przetwórcy

Wytwórcą tworzyw, a konkretnie pianek poliuretanowych, jest grupa Ciech. Jej głównym celem w tym biznesie jest utrzymanie pozycji wiodącego producenta w Polsce. – Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem w produkcji pianek materiałów z recyklingu (repolioli) oraz surowców pochodzenia naturalnego (biopolioli) – mówi Michał Budzyński, prezes Ciech Pianki. Dodaje, że firma chce wdrażać kolejne ekologiczne rozwiązania w duchu idei gospodarki obiegu zamkniętego i trendu recyklingu surowców.

Duże szanse na rozwój widzą też przetwórcy polimerów. – W zeszłym roku skończyliśmy inwestycję dotyczącą produkcji nowoczesnych folii LDPE. Chcemy przede wszystkim zwiększyć sprzedaż do branży spożywczej – mówi Grzegorz Tajak, prezes Ergu. W tym roku wzrost sprzedaży opakowań i folii zakłada grupa KGL. Chce być zwłaszcza istotnym uczestnikiem branży kateringowej (sprzedaży posiłków na wynos), która szczególnie mocno się rozwija. – W związku z rozwojem biznesów klientów KGL z branży cukierniczej założony jest wzrost sprzedaży do tej grupy klientów. W pozostałych grupach produktów nie zakładamy istotnego wzrostu, co jest konsekwencją zgłaszanych przez klientów ograniczeń zamówień na ich wyroby – informuje Lech Skibiński, wiceprezes spółki.

W tym roku produkcję nie niższą niż w 2022 r. chcą realizować Suwary. Zarząd podaje, że dziś jest zadowolony z dynamiki wzrostu popytu na kartusze, aplikatory i opakowania wielowarstwowe, które grupa dostarcza głównie do branży agrochemicznej. Ponadto prowadzi inwestycje, których celem jest modernizacja i rozbudowa mocy wytwórczych. – Jednocześnie opracowujemy nowe koncepty produktów. Oczekujemy, że poczynione inwestycje przyniosą wymierne efekty pod koniec bieżącego roku – mówi Jarosław Witczak, wiceprezes Suwar.

Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika