Tajne posiedzenie o TikToku i Huawei w Radzie ds. Cyfryzacji

Zapowiedzią pozwu ze strony chińskiego koncernu skończyła się kadencja Rady ds. Cyfryzacji. Przebieg jej ostatniego posiedzenia utajniono. Co ustalono?

Publikacja: 28.03.2023 03:00

Minister Janusz Cieszyński podziękował członkom Rady ds. Cyfryzacji za dwuletnią współpracę

Minister Janusz Cieszyński podziękował członkom Rady ds. Cyfryzacji za dwuletnią współpracę

Foto: Twitter/KPRM

W poniedziałek 27 marca po raz ostatni w tym składzie obradowała Rada ds. Cyfryzacji (RdC), ciało eksperckie przygotowujące opinie dla ministra cyfryzacji (jest nim premier Mateusz Morawiecki) i jego zespołu zajmującego się cyfryzacją. Liczące 19 członków gremium nie odegrało przez dwa lata kadencji dużej roli w debacie publicznej. Ostatnie posiedzenie miało być jednak gorące. Jeszcze zanim RdC zaczęła obrady, media obiegła informacja, że Huawei Polska, część chińskiego koncernu produkującego sprzęt telekomunikacyjny, wystosowała pisma przedsądowe do członków RdC.

„Huawei postanowił przypomnieć, czym jest efekt Streisand, wysyłając członkom Rady ds. Cyfryzacji przedsądowe wezwania do milczenia przed głosowaniem nad stanowiskiem Rady” – napisał na Twitterze w poniedziałek przed południem Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

„Efekt Streisand” to termin ukuty po tym, jak amerykańska piosenkarka i aktorka zażądała usunięcia z internetu zdjęć jej domu i pozwała autora o 50 mln dol. Uzyskała efekt odwrotny do zamierzonego: zainteresowanie fotografią stało się powszechne.

Czytaj więcej

Wiceprezes TikToka: Pekin nie prosił nas o dane. Odmówilibyśmy

Co chciał uzyskać Huawei Polska? Minister sugerował we wpisie, że ciszę. Formalnie koncern zażądał usunięcia z przygotowywanego przez radę stanowiska tych elementów, które według dostawcy godzą w jego dobre imię i mijają się z prawdą. – Z punktu widzenia prawnego i biznesowego oraz w najlepiej pojętym interesie spółki uważam, że koniecznością jest dementowanie nieprawdziwych informacji dotyczących spółki. Dlatego nie można stwierdzić, że obrona renomy spółki przed dezinformacją jest próbą zamykania ust komukolwiek – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei w Polsce.

W projekcie (przygotowali go niektórzy członkowie RdC) znalazła się rekomendacja, aby urzędnicy i pracownicy administracji mieli zakaz instalacji aplikacji TikTok na urządzeniach służbowych i prywatnych, o ile mają na nich służbowe „apki”.

Z nieoficjalnych informacji medialnych wynika, że tę część stanowiska przyjęto. – Uważamy, że ta opinia opiera się na fundamentalnie błędnych wyobrażeniach na temat struktury własności naszej firmy i tego, w jaki sposób zapewniamy bezpieczeństwo danych – przekazał nam Piotr Żaczko, menedżer ds. public relations TikToka w Europie Środkowowschodniej.

Prace nad drugą – dołączoną pod koniec minionego tygodnia – częścią projektu odroczono. Poświęcona była ona dostawcom wysokiego ryzyka i wymieniono w niej kilka chińskich firm, w tym właśnie Huawei. Proponowano, by w nowelizowanej ustawie i Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa do czterech lat (z siedmiu lub pięciu) skrócić czas na eliminację rozwiązań tzw. dostawców wysokiego ryzyka. Dotyczyć ma to zwycięzców aukcji pasma C (aukcja 5G), która ma już trzy lata opóźnienia. Pierwsze podejście miało miejsce w marcu 2020 r. i skończyło się zmianami w prawie i skróceniem kadencji poprzednika Jacka Oko, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Niemal równie długo, co na aukcję, rynek czeka na nowelizację UKSC. Miała ona już wiele modyfikacji i ciągle nie może wyjść z rządu. Janusz Cieszyński w trakcie konsultacji dokumentacji aukcji 5G postulował, aby ujednolicić jej zapisy dot. dostawców wysokiego ryzyka ostatnim projektem UKSC. Kolejna zmiana w tej noweli może wydłużyć prace i nad nią i – jeśli miałaby się pojawić w dokumentacji UKE – nad aukcją.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Materiał Promocyjny
Świat w Smart TV
Biznes
iPhony będą produkowane w Indiach. Foxconn otwiera nową fabrykę w 2024 r.
Biznes
Poczta na równi pochyłej. Państwowy moloch ma problem
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów