Ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w ramach inwestycji grupy Azoty w Policach na koniec stycznia przekroczył 99,01 proc. i jest już w ostatniej fazie realizacji. Mają to być największe zakłady przemysłowe produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nowo produkowane tworzywa pod marką handlową Gryfilen będą charakteryzować się bardzo niską zawartością substancji lotnych i nie będą zawierać ftalanów, bisfenolu A, czyli tzw. BPA. Zapewnią także brak przenikalności smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym. Ostateczny etap prac na projekcie rozpoczął się wraz z pierwszą dostawą propanu do nowego gazoportu w Policach na koniec grudnia ub. roku. Obecnie Grupa Azoty Polyolefins– spółka celowa realizująca inwestycję - zakończyła proces rejestracji propanu i propylenu zgodnie z unijnymi wymaganiami Europejskiej Agencji Chemikaliów. Wymagania dotyczą rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów. W ostatnich dniach sfinalizowana została rejestracja propanu (20.01.2023) i propylenu (07.02.2023) zgodnie z rozporządzeniem REACH. „Tym samym Spółka uzyskała pozwolenie na stosowanie wspomnianych substancji w instalacjach technologicznych na projekcie Polimery Police. W przypadku propylenu rejestracja była konieczna ze względu na produkowanie i stosowanie tej substancji do wytwarzania polimeru. W kontekście propanu, rejestracja pozwoliła na dywersyfikację dostaw wymaganego surowca od różnorodnych dostawców, z wielu destynacji na całym świecie.” – wyjaśnia koncern. Jak dodaje Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty, rozładunek propanu do zbiorników w nowym gazoporcie Azoty traktują jak symboliczny początek finiszu czteroletniej budowy nowego kompleksu chemicznego na Pomorzu Zachodnim.

Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie.

Przypomnijmy, że na początku 2022 r. Grupa Azoty Polyolefins zawarła aneks do umowy na realizację projektu Polimery Police. Aneks przewiduje zwiększenie wynagrodzenia dla wykonawcy inwestycji oraz wydłużenie harmonogramu realizacji projektu o 6 miesięcy. Aneks do umowy, został zawarty między Grupą Azoty Polyolefins a Hyundai Engineering, który jest wykonawcą inwestycji Polimery Police. Aneks przewidywał m.in. zwiększenie wynagrodzenia dla wykonawcy inwestycji o kwotę 72,48 mln euro. Zapewniono wówczas, że zawarcie aneksu nie powoduje przekroczenia budżetu inwestycji Polimery Police. Jej wartość to ponad 1,8 mld dolarów. Wzrost wynagrodzenia dla wykonawcy inwestycji miał zostać sfinansowany z rezerwy projektowej.