Aktualizacja: 19.01.2025 07:01 Publikacja: 10.01.2023 10:47
Foto: Adobe Stock
- Niespełna połowa firm w Polsce identyfikuje i raportuje czynniki ESG, które w istotny sposób wpływają na wartość i model biznesowy firmy. Odsetek ten pokazuje, że polskie firmy nadal w dużej części traktują informacje dotyczące wskaźników klimatyczno-środowiskowych, zarządczych i społeczno-pracowniczych jako komunikację CSR, która nie ma powiązania z materialnością finansową firmy – twierdzi Przemysław Oczyp, partner associate w Dziale Doradztwa Biznesowego/ESG, w firmie doradczo–audytorskiej KPMG w Polsce, komentując wyniki jej ogłoszonego we wtorek raportu dotyczącego raportowania zrównoważonego rozwoju. Raport powstał na podstawie badania 5800 firm z całego świata (objął po 100 największych przedsiębiorstw w każdym z 58 badanych krajów) w tym z Polski i pokazuje, że nie tylko nasze spółki mają przed sobą sporo pracy, by dostosować się do nadchodzących zmian w regulacjach.
W fabryce kabli Plati w Kwidzynie rozpoczęły się grupowe zwolnienia spowodowane przeniesieniem działalności firmy za granicę. Bez pracy zostały już 124 osoby, a niebawem dołączyć ma do nich kolejne 60 pracowników. Firma nie wypłaciła im odpraw za skrócony okres wypowiedzenia.
Trwająca prawie 9 lat restrukturyzacja światłowodowej firmy należącej dekadę temu do grupy biznesmena skazanego w aferze podsłuchowej idzie ku końcowi. ARP chce przejąć Hawe Telekom za długi. Nowe propozycje dla pozostałych wierzycieli poparł zarządca.
Rada Nadzorcza Totalizatora Sportowego powołała w piątek Beatę Stelmach na nową prezeskę spółki. Poprzedni prezes stracił stanowisko w październiku zeszłego roku.
Trzeci w Europie producent mebli biurowych, wywodzący się z Krosna Nowy Styl, szuka potencjalnych celów do przejęcia. Po Niemczech, Francji i Szwajcarii, teraz może przyjść czas na Skandynawię.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Jest piątek, 16 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o bezprecedensowym wzroście wydatków na zbrojenia w Europie, dynamicznym rozwoju rynku gastronomicznego, rekordowych wynagrodzeniach zarządów spółek giełdowych oraz pogłębiających się problemach demograficznych w Japonii.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Oprócz korzyści i szans wynikających z wprowadzania nowych przepisów firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia.
Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.
Profilaktyka zdrowotna to fundament, który powinien chronić społeczeństwo przed chorobami, jednak w Polsce wciąż przegrywa z wydatkami na doraźne leczenie. Dzisiaj największym czynnikiem ryzyka zdrowotnego jest palenie. Dlatego jak najszybciej powinniśmy opracować strategię ograniczania spożycia produktów nikotynowych.
Niemal 1,5 tys. mieszkań w sześciu etapach. Osiedle Apartamenty Krakowska we Wrocławiu wybuduje Robyg.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego przygotowała pierwszy projekt standardu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w sprawie klimatu.
Już tylko co piąty z polskich konsumentów uważa, że ich decyzje zakupowe pozytywnie wpłyną zmiany na świecie. Za to coraz większe znaczenie przypisują działaniom polityków i rządów.
Niemal w każdej branży przybywa ofert pracy związanej ze zrównoważonym rozwojem. 34 proc. firm w Polsce planuje zwiększyć w ciągu najbliższego roku zatrudnienie w obszarze ESG.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas