Już ponad 17,5 miliona osób z całego świata, w tym 310 tys. z Polski, zdobyło umiejętności cyfrowe na kursach Cisco Networking Academy, utworzonej w 1997 r. platformy edukacyjnej Cisco. Teraz szefowie platformy, obchodzącej w tym roku swoje 25-lecie, mają jeszcze bardziej ambitne plany- chcą w ciągu 10 kolejnych lat przeszkolić na świecie 25 mln osób, pomagając im zdobyć umiejętności z obszaru IT i cyberbezpieczeństwa.
Polacy rwą się do IT
Jak zapowiada Laura Quintana, dyrektorka generalna Cisco Networking Academy, realizując ten cel Cisco chce włączyć w rynek pracy przyszłości jak najwięcej młodych, zdolnych ludzi. A rozwój nowych technologii stale zwiększa zapotrzebowanie na kompetencje cyfrowe- zarówno te podstawowe, jak i specjalistyczne. Przypomniała to niedawno tegoroczna edycja unijnego raportu DESI Human Capital. Według niej, chociaż w zeszłym roku liczba pracujących w krajach Unii specjalistów ICT wzrosła do 9 mln osób, to nadal jest to daleko od wyznaczonego na 2030 rok celu. Według niego, do 2030 r. w krajach Unii ma pracować 20 mln specjalistów ICT – stanowiących ok.10 proc. wszystkich pracowników. - Tylko aktywna polityka promująca techniczne kierunki studiów oraz wygodny dostęp do kursów i szkoleń wspierających przekwalifikowanie pomoże w wypełnieniu luki w kadrach IT - podkreśla Kinga Marczak, szefowa wrocławskiej firmy HRS-I, specjalizującej się w rekrutacji specjalistów IT.
Jak wynika ze statystyk Cisco Networking Academy, która w Polsce działa od 2000 roku, Polacy są chętni do nauki. Dotychczas z programu skorzystało u nas ponad 310 tys. uczniów i uczennic, w tym aż 43 tys. z nich w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce, podkreśla, że nasz kraj ma jedną z najwyższych w Europie liczbę studentów Networking Academy. Współpracuje z nią niemal 400 szkół i uczelni włączających kursy Cisco do swoich programów nauczania.
Anna Czacharowska-Rybkowska, liderka programu Cisco Networking Academy w Polsce zaznacza, że uczestniczący w programie uczniowie i studenci nie tylko zyskują kompetencje poszukiwane przez pracodawców, ale też konkretne wsparcie do pracy w IT, bo przygotowują się do uznawanych na całym świecie certyfikacji w zakresie programowania, cyberbezpieczeństwa czy sieci komputerowych.
Czytaj więcej
Ok. 200 mln zł pozostało jeszcze w puli środków, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia ma do przekazania...