Rosja: W kogo uderzy zakaz wjazdu z wizą Schengen?

Sami Rosjanie podliczyli, ilu obywateli ma wizę Schengen, z którą coraz trudniej wydostać się z Rosji. Nie podają tego w liczbach, ale w procentach. Tak wygląda lepiej. W sytuacji, kiedy paszporty zagraniczne ma zaledwie 29 proc. Rosjan, wizy Schengen posiada 2 proc. obywateli. Ile to ludzi? Blisko 2,9 miliona.

Publikacja: 20.09.2022 13:52

Rosja: W kogo uderzy zakaz wjazdu z wizą Schengen?

Foto: JULIEN DE ROSA / AFP

Według ankiety Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej, 29 proc. Rosjan posiada paszporty zagraniczne, a 2 proc. wizy Schengen. Aż 77 proc. Rosjan nie wyjeżdżało za granicę w ciągu ostatnich pięciu lat.

„Dziś 29 proc. Rosjan ma paszport zagraniczny, tylko 2 proc. ma wizę Schengen. 70 proc. naszych współobywateli nie ma żadnego z powyższych” - mówi ankieta, której dane cytuje TASS.

Najwięcej wiz mają mieszkańcy Moskwy i Petersburga – co dziesiąty Rosjanin w tych miastach ma wizę Schengen. W ciągu ostatnich pięciu lat 23 proc. rosyjskich obywateli posiadających paszporty wyjeżdżało za granicę – najwięcej do Turcji (8 proc.), Niemiec (3 proc.) i Włoch (2 proc.).

Czytaj więcej

Polska i kraje bałtyckie zamykają granice dla Rosjan z wizami Schengen

Ankieta została przeprowadzona 11 września, z udziałem 1600 Rosjan w wieku powyżej 18 lat.

Kommersant przypomina inne dane. Według opublikowanego w sierpniu badania Fundacji Opinii Publicznej, 69 proc. Rosjan nigdy nie podróżowało poza Rosję, a tylko 2 proc. było za granicą mniej niż rok temu.

Przypomnijmy, że 9 września Rada UE ogłosiła zawieszenie uproszczonego reżimu wizowego z Federacją Rosyjską. Wśród ograniczeń można wymienić wzrost opłaty wizowej do 80 euro i wydłużenie okresu decyzyjnego, zmniejszenie liczby wydawanych wiz wielokrotnego wjazdu oraz zaostrzenie kryteriów i zwiększenie liczby potrzebnych dokumentów.

Od poniedziałku kraje bałtyckie i Polska zakazały wjazdu Rosjanom, z wyjątkiem osób represjonowanych i w celach humanitarnych.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów
Biznes
Elon Musk znowu liderem rankingu miliarderów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Materiał partnera
Zielona energia ustabilizuje ceny prądu
Biznes
Spór o „Aptekę dla aptekarza”. Właściciele placówek podzieleni