Kto nas będzie leczył

Należy dofinansować uczelnie medyczne, by zwiększyć liczbę miejsc na studiach, bo już zaczyna brakować w Polsce lekarzy.

Publikacja: 05.05.2016 22:00

Kto nas będzie leczył

Foto: Bloomberg

Lekarzy w Polsce mamy coraz mniej, a nasze starzejące się społeczeństwo potrzebuje ich coraz więcej. Skąd się wziął niedobór lekarzy? Jak można mu zaradzić – zastanawiali się uczestnicy debaty „Kto nas będzie leczył – przyszłość kadr medycznych w Polsce".

– Zaczyna nam doskwierać luka pokoleniowa, która powstała w wyniku zmniejszenia liczby przyjęć na studia medyczne niedługo po transformacji ustrojowej – mówił prof. Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej. – Wówczas panował pogląd, że Polska kształci zbyt wielu lekarzy. Efekt był taki, że w 2006 roku np. mieliśmy o 1700 mniej absolwentów studiów medycznych niż w 1994. Potem powoli liczba absolwentów rosła, ale wciąż nie odzyskaliśmy tej z połowy lat 90. Z naszych prognoz wynika, że jeżeli nic się nie zmieni w perspektywie 20 lat, liczba lekarzy zmniejszy się o 7–9 proc.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły