To już dziesiąty nabór z PROW. Wnioski mogą składać rolnicy posiadający gospodarstwo o powierzchni nawet tylko jednego hektara użytków rolnych lub nieruchomość do produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Nabór potrwa od 16 maja do 14 lipca 2022 r.
Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa (możliwa wartość produkcji) musi być mniejsza niż 13 tys. euro. Warunki są bardzo liberalne: osoby składające wniosek mogą być ubezpieczone zarówno w KRUS, jak i w ZUS, mogą też równocześnie prowadzić zwykłą, pozarolniczą działalność gospodarczą lub pracować na etacie.
Istotne, by dochód z działalności rolniczej stanowił co najmniej 25 proc. całości dochodów, ich maksymalny pułap to 52 tys. euro dochodów. Całość musi być inwestowana w działalność rolniczą, głównie w środki trwałe – nowe maszyny, remont budynków do produkcji, nabycie ziemi rolnej lub stad podstawowych.
Z powodu niskich dochodów małe gospodarstwa zanikają najszybciej. Z raportu „Polska wieś 2020” wynika, że w latach 2010–2018 zniknęło 73 tys. gospodarstw o wielkości od 2 do 10 ha, przybyło natomiast tych o wielkości 20–49,99 ha. Najmniejsze gospodarstwa (do 5 ha) stanowią 52 proc. gospodarstw, ale mają jedynie 13 proc. ziemi uprawnej.