W styczniu ponad połowę globalnej sprzedaży smartfonów stanowiły aparaty działające w sieci 5G – szacuje firma Counterpoint Research. Tym samym po raz pierwszy aparaty z 5G sprzedawały się w większych ilościach niż te, których możliwości kończą się na 4G.

Najszybciej znajdują odbiorców w Chinach, krajach Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej. W tych regionach udział smartfonów 5G w sprzedaży telefonów komórkowych to odpowiednio 84, 73 i 76 proc. Analitycy z Counterpoint przypisują marginalizację aparatów starszej generacji silnemu wejściu Apple’a w segment urządzeń 5G jesienią 2020 r. Ich zdaniem sprzedaż smartfonów z 5G rośnie także za sprawą przystępnych cen urządzeń z systemem Android. O ile początkowo kosztowały one 250–400 dol., o tyle w styczniu już 150–250 dol.

Counterpoint nie podał danych dla Europy Środkowo-Wschodniej. Wygląda na to, że w Polsce sprzedaż telefonów z 5G ma istotnie mniejszy udział niż u światowych liderów, choć z roku na rok rośnie.

W Orange Polska w styczniu i lutym telefony obsługujące 5G stanowiły odpowiednio 36 i 33 proc. wszystkich sprzedanych aparatów. – Obecnie głównym czynnikiem wpływającym na rynek jest dostępność urządzeń. To z kolei wynika z sytuacji związanej z dostępnością komponentów, pandemią i wojną w Ukrainie – mówi w odpowiedzi na nasze pytania Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Nieco większy udział aparaty 5G mają w sprzedaży T-Mobile Polska – około 40 proc. – informuje operator.

- Z kwartału na kwartał obserwujemy wzrost udziału smartfonów 5G w sprzedaży telefonów. Aktualnie w pierwszym kwartale 2022 r. osiągnęliśmy udział sprzedanych smartfonów 5G na poziomie prawie 45 proc. – podaje Ewa Sankowska z biura prasowego P4 (sieć Play). Telekom ten spodziewa się, że udział ten będzie rósł w kolejnych kwartałach.

Szacować można, że cztery największe sieci komórkowe sprzedają około 55 proc. wszystkich nowych smartfonów w Polsce. To estymacje na podstawie danych rocznych Orange Polska oraz danych IDC Poland, dostęp do których uzyskaliśmy.

Wg. IDC, w 2021 roku producenci dostarczyli do sklepów w naszym kraju 10,9 mln słuchawek, o 27,6 proc. więcej niż w 2020 r. Z tej liczby 33,7 proc. obsługiwało 5G. W ostatnim kwartale ub.r. udział ten był istotnie wyższy.

- Co trzeci smartfon sprzedany w 2021 r. w Polsce był gotowy do obsługi sieci 5G. Należy zwrócić uwagę, że popularność takich zestawów na przestrzeni roku systematycznie rosła osiągając poziom 47 proc. w ostatnim kwartale – komentuje dla nas Artur Kostrzewa, starszy analityk ds. badań w IDC Poland.

Cały rynek telefonów komórkowych (łącznie z aparatami starszego typu, tzw. feature phone’ami) wg. IDC Poland liczył w 2021 r. 11,31 mln aparatów dostarczonych przez producentów. Było to o 23,6 proc. więcej niż w 2020 r.

Wartość telefonów sprzedanych w Polsce wyniosła 3,47 mld dol.