Materiał powstał we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nowoczesne gospodarki świadomie zmierzają w stronę coraz bardziej zielonego miksu energetycznego. W tę tendencję wpisują się także działania naszego kraju. Przyjęta przez rząd na początku lutego Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. stanowi – jak podkreśla autor dokumentu Ministerstwo Klimatu i Środowiska – „jasną wizję strategii w zakresie transformacji energetycznej, tworząc oś dla programowania środków unijnych związanych z sektorem energii". Według planów w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. A mniej emitowanych zanieczyszczeń oznacza konkretne korzyści zarówno dla planety, jak i każdego z nas: ochronę klimatu, czyste środowisko i zdrowe powietrze.

I choć główną osią zmian ma być morska energetyka wiatrowa i elektrownia jądrowa, to transformacja sektora elektroenergetycznego wymaga również zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w wytwarzaniu ciepła. W te działania wpisują się inwestycje związane z geotermią. Jedną z nich jest projekt zrealizowany przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) Geotermia Podhalańska.

PEC Geotermia Podhalańska jest unikalnym w skali Europy systemem ciepłowniczym, zarówno pod względem wydajności źródła geotermalnego i możliwości pozyskiwania ciepła, jak i zróżnicowania odbiorców, do których jest dostarczane. Przedsięwzięcie jest wręcz modelowym przykładem połączenia wymiernych efektów ekonomicznych z technologiami przyjaznymi środowisku. Wykorzystanie zasobów OZE oraz dostępnego finansowania unijnego pozwala pokryć lokalne zapotrzebowanie na ciepło w sposób ekologiczny (ze szczególnie istotnym dla cennego przyrodniczo regionu zadbaniem o jakość powietrza) i równocześnie dostarcza mieszkańcom ciepło w atrakcyjnych cenach.

Energia odnawialna, zawarta w wodach geotermalnych, jest wykorzystywana na Podhalu do centralnego ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i w systemach klimatyzacyjnych, a także w turystyce i rekreacji oraz balneologii. Dziś podhalański system geotermalny zaopatruje w ciepło 1770 obiektów w czterech gminach: Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane. Większość (ponad 1 tys.) stanowią domy jedno- i wielorodzinne. Pozostałe to budynki usługowe i użyteczności publicznej oraz hotele i pensjonaty. Wśród instytucjonalnych odbiorców są m.in. Tatrzański Park Narodowy, kompleks rekreacyjny Termy Szaflary, zakopiański Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy starostwo powiatowe. Warto zaznaczyć, że w Zakopanem geotermia zaspokaja aż 40 proc. rynku ciepłowniczego.

Inwestycja związana ze zwiększeniem wykorzystania ciepła z wód geotermalnych przez PEC Geotermia Podhalańska, była realizowana od marca 2017 r., a zakończyła się niedawno – z końcem 2020 r. Jej koszt sięgnął 20,7 mln zł, w tym wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej (Program Infrastruktura i Środowisko) przekroczyła 5,5 mln zł.

Dzięki temu projektowi produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE sięgnie 9,5 MWht/rok; moc źródła geotermalnego wzrosła o ok. 6 MWt. Łączna moc instalacji na koniec 2020 r. wyniosła prawie 76 MW. Udział produkcji ciepła z geotermii przekroczył 95 proc.; resztę stanowił gaz i olej. Obecnie z pięciu odwiertów wydobywanych jest rocznie przeszło 5,2 mln m sześc. wody geotermalnej o temperaturze 86 st. C, dzięki której produkowana i sprzedawana jest energia cieplna na poziomie ok. 450 tys. GJ. Długość sieci ciepłowniczej wynosi ok. 117 km – to tyle, co 15 wejść na szczyt Kasprowego Wierchu z Kuźnic.

Zrealizowana inwestycja ma także bezpośrednie przełożenie na ochronę klimatu. Dzięki niej emisja CO2 w stosunku do tradycyjnej elektrociepłowni obniży się o ok. 30 tys. ton rocznie. Łącznie w latach 1999–2020 dzięki geotermii na Podhalu – jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce – zużyto o przeszło 333 tys. ton węgla mniej, a emisja CO2 spadła o 667 tys. ton.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ