Materiał powstał we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Nowoczesne gospodarki świadomie zmierzają w stronę coraz bardziej zielonego miksu energetycznego. W tę tendencję wpisują się także działania naszego kraju. Przyjęta przez rząd na początku lutego Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. stanowi – jak podkreśla autor dokumentu Ministerstwo Klimatu i Środowiska – „jasną wizję strategii w zakresie transformacji energetycznej, tworząc oś dla programowania środków unijnych związanych z sektorem energii". Według planów w 2040 r. ponad połowę mocy zainstalowanych będą stanowić źródła zeroemisyjne. A mniej emitowanych zanieczyszczeń oznacza konkretne korzyści zarówno dla planety, jak i każdego z nas: ochronę klimatu, czyste środowisko i zdrowe powietrze.
I choć główną osią zmian ma być morska energetyka wiatrowa i elektrownia jądrowa, to transformacja sektora elektroenergetycznego wymaga również zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w wytwarzaniu ciepła. W te działania wpisują się inwestycje związane z geotermią. Jedną z nich jest projekt zrealizowany przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) Geotermia Podhalańska.
PEC Geotermia Podhalańska jest unikalnym w skali Europy systemem ciepłowniczym, zarówno pod względem wydajności źródła geotermalnego i możliwości pozyskiwania ciepła, jak i zróżnicowania odbiorców, do których jest dostarczane. Przedsięwzięcie jest wręcz modelowym przykładem połączenia wymiernych efektów ekonomicznych z technologiami przyjaznymi środowisku. Wykorzystanie zasobów OZE oraz dostępnego finansowania unijnego pozwala pokryć lokalne zapotrzebowanie na ciepło w sposób ekologiczny (ze szczególnie istotnym dla cennego przyrodniczo regionu zadbaniem o jakość powietrza) i równocześnie dostarcza mieszkańcom ciepło w atrakcyjnych cenach.
Energia odnawialna, zawarta w wodach geotermalnych, jest wykorzystywana na Podhalu do centralnego ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i w systemach klimatyzacyjnych, a także w turystyce i rekreacji oraz balneologii. Dziś podhalański system geotermalny zaopatruje w ciepło 1770 obiektów w czterech gminach: Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane. Większość (ponad 1 tys.) stanowią domy jedno- i wielorodzinne. Pozostałe to budynki usługowe i użyteczności publicznej oraz hotele i pensjonaty. Wśród instytucjonalnych odbiorców są m.in. Tatrzański Park Narodowy, kompleks rekreacyjny Termy Szaflary, zakopiański Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy starostwo powiatowe. Warto zaznaczyć, że w Zakopanem geotermia zaspokaja aż 40 proc. rynku ciepłowniczego.