Aktualizacja: 18.12.2017 10:19 Publikacja: 18.12.2017 10:09
Foto: Bloomberg
Zarządzający pieniędzmi w tygodniu zakończonym 12 grudnia 2017 zamykali swoje pozycje obstawiające wzrost ceny złota najszybciej od pięciu miesięcy. Spekulacyjnie nastawionych uczestników rynku rozczarowała niezdolność tego kruszcu do utrzymania zwyżek cen kontraktów terminowych, które w e wrześniu osiągnęły roczny szczyt.
Wprawdzie złoto ostatnio zanotowało skromne zwyżki, ale nie zrobiły one na inwestorach specjalnego wrażenia na tle sytuacji na rynku amerykańskich akcji. czy też zapierającego dech wzrostu ceny bitcoina.
Najważniejsze wydarzenia i trendy przeszłego roku. Już 18 grudnia specjalny dodatek Perspektywy 2025.
Jest środa, 11 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Nie jest prawdą, że sąd zablokował mój majątek - zapewnił w oświadczeniu założyciel Polsatu. Potwierdza, że do rad jego fundacji wszedł kurator wskazany przez sąd w Liechtensteinie. Decyzje podjęte przy jego udziale są dla biznesmena korzystne.
Liderzy wyznaczający trendy w komunikacji marketingowej nagrodzeni! Konkurs Dyrektor Marketingu Roku od 13 lat docenia działania wyróżniających się strategów marketingu w Polsce. Wśród grona laureatów znajdują się znane i szanowane nazwiska oraz wschodzące gwiazdy sceny marketingowej. W dniu 4 grudnia 2024 w Warszawie podczas uroczystej gali w Hotelu Renaissance poznaliśmu laureatów Konkursu Dyrektor Marketingu Roku 2024.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Znamy zwycięzców 22. edycji konkursu Złote Spinacze organizowanego przez Związek Firm Public Relations. Jury przyznało łącznie aż 101 nagród – 23 Złote, 39 Srebrnych oraz 39 Brązowych Spinaczy. Tytanowy Spinacz dla „Najlepszego w konkursie” trafił do agencji 38 Content Communication. Nagrodę Redakcji RP.pl otrzymał w tym roku projekt Prymus – kampania „Otwarci na zmianę” autorstwa 180heartbeats + JUNG v MATT oraz monday comms.
Chiński bank centralny People's Bank of China wznowił w listopadzie kupowanie sztab złota do swych rezerw po 6 miesiącach przerwy.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać mają nowe stawki VAT na niektóre towary i usługi. Jest to wynik przyjęcia unijnej dyrektywy, mającej na celu ujednolicenie stawek VAT na terenie UE. Skutki mogą być bardzo niekorzystne dla polskiego rynku srebra.
Wprawdzie w Europie Środkowej i Centralnej trzeci kwartał br. przyniósł kolejny z rzędu wzrost popytu na złote sztabki i monety, ale w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego oznacza to spadek sprzedaży o niemal 19 proc.
Inwestycje w złoto wspomagają stabilność pieniądza i gospodarki. W niepewnych czasach ten kruszec jest bezpieczną przystanią. Na złocie rzadko się traci, bo popyt, nawet jeśli spadnie, to zawsze wraca.
Obserwujemy obecnie znaczący, ponad 30-proc. rozjazd kursu akcji największych wydobywców złota w stosunku do samej ceny kruszcu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ta luka, która historycznie zazwyczaj była domykana, rodzi pytania o jej przyczyny oraz o to, która forma inwestycji – w akcje spółek wydobywczych czy sam kruszec – może być bardziej opłacalna.
Globalny popyt na złote sztabki i monety inwestycyjne w II kwartale br. spadł o 5 proc. Rynki złota w Azji rosną, Europa Zachodnia zmaga się ze spadkami. Jak zachowa się złoto w przypadku wygranej Donalda Trumpa, a jak - jeśli zwycięży Kamala Harris?
Nadzieje związane z polityką pieniężną amerykańskiego Fedu podsyciły wzrost cen kruszcu. Złoto jest o 20 proc. droższe niż na początku roku.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas