Brytyjskie sieci powoli wdrażają ponownie opłaty za roaming dla klientów przebywających w krajach Unii Europejskiej. W latach 2017-2020 stawki za usługi telekomunikacyjne w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego były regulowane przez Unię, która narzuciła zasadę Roam Like at Home (RLAH). Dzięki temu w obrębie UE i EOG użytkownicy płacili tak jak kraju macierzystym za połączenia i wiadomości, a w przypadku internetu mieli do wykorzystania relatywnie dużą pulę transmisji danych.

Czytaj więcej

Brexit w smartfonie. Drożeją połączenia w roamingu z Wielką Brytanią

Brexit stworzył dla telekomów możliwość powrotu do eldorado, jakim były opłaty za roaming. Brytyjscy operatorzy Vodafone, EE i Three zamierzają w tym roku przywrócić swoim klientom dodatkowe opłaty za korzystanie z telefonów w krajach UE. Jednak jest operator, który temu trendowi się opiera.

Sieci Virgin Mobile i O2 (będące aktualnie częściami jednej grupy – Virgin Media O2) zdecydowały, że nie będą ściągać od swoich klientów dodatkowych opłat za roaming w krajach Unii Europejskiej.

- Rozpoczynając rok dając naszym klientom solidną pewność: nie wprowadzimy ponownie opłat roamingowych w Europie dla klientów O2 lub Virgin Mobile – cytuje BBC Garetha Turpina, dyrektora handlowego telekomu.

Tymczasem konkurenci podali już daty wprowadzenia dodatkowych opłat. Vodafone zrobi to pod koniec stycznia, EE w marcu, a Three chce wprowadzić opłaty w maju. Klienci będą musieli liczyć się z opłatą wysokości 2 funtów dziennie za korzystanie z roamingu. Jednak będą mogli też wykupić pakiety obniżające te koszty – w EE to 10 funtów za 30 dni, w Vodafone funt dziennie za ośmio- lub piętnastodniowy pakiet.

Organizacje konsumenckie pozytywnie odebrały komunikat Virgin Media O2 i zasugerowały, że Wielka Brytania i UE powinny się porozumieć w sprawie opłat roamingowych, by powstrzymać telekomy przed „ściąganiem haraczu za roaming”.

Polskie telekomy – T-Mobile, P4 (Play) i Orange przywróciły częściowo opłaty roamingowe w Wielkiej Brytanii jeszcze w 2021 roku. Opłaty dotyczą jednak tych klientów, którzy przyłączyli się do danej sieci po określonym dla danego telekomu terminie lub przedłużyli po nim umowy. Dodatkowych opłat za roaming w Wielkiej Brytanii nie wprowadził jeszcze w ogóle Plus, który na razie bezterminowo utrzymuje promocję, która zachowuje warunki z czasu poprzedzającego brexit.

Czytaj więcej

Roaming w Wielkiej Brytanii. Zapłacimy więcej za rozmowy?
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM