Prezes Gaz-Systemu: Dzięki inwestycjom gazu odbiorcom nie zabraknie

Zapewniam, że od strony ciągłości dostaw jesteśmy bezpieczni i mogę jedynie dodać, że w 2022 roku sytuacja Polski od strony infrastruktury przesyłowej jeszcze znacząco się poprawi – mówi Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Aktualizacja: 19.11.2021 11:51 Publikacja: 18.11.2021 21:00

Prezes Gaz-Systemu: Dzięki inwestycjom gazu odbiorcom nie zabraknie

Foto: Fotorzepa, Marcin Zięba

W Europie brakuje odpowiednich zapasów gazu ziemnego przed zbliżającą się zimą, a realizowany import jest za mały w stosunku do zgłaszanego popytu. Dodatkowo surowiec jest wyjątkowo drogi. Czy w tej sytuacji polscy odbiorcy mogą obawiać się przerw w dostawach gazu w najbliższych miesiącach, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia srogiej zimy i ponadprzeciętnego zużycia surowca?

Gaz-System, który jest operatorem krajowej sieci przesyłowej gazu, jest przygotowany na sytuację związaną z przerwami dostaw gazu do Polski. Wynika to w dużej mierze z faktu, że praktycznie co roku mamy do czynienia z ryzykiem dotyczącym ciągłości dostaw surowca z Rosji nie tylko do Polski, ale i do większości państw Europy Zachodniej. Na przestrzeni ubiegłych lat to zagrożenie w naszym kraju urzeczywistniło się kilkakrotnie. Jednak dziś, m.in. dzięki realizowanym przez Gaz-System inwestycjom, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej odporni na taką sytuację. Część naszego krajowego rocznego zapotrzebowania na gaz pokrywamy z własnego wydobycia. Posiadamy także działającą i stale rozbudowywaną infrastrukturę przesyłową, która umożliwia nam pozyskanie tego surowca z różnych kierunków dostaw. Jednym z elementów tej infrastruktury jest obecnie rozbudowywany terminal LNG w Świnoujściu, dzięki któremu możemy pozyskiwać gaz w formie skroplonej praktycznie z całego świata. Poza tym na gazociągu jamalskim mamy możliwość wykorzystania tzw. fizycznego rewersu, co oznacza, że możemy ściągać surowiec także z kierunku zachodniego do Polski. Mamy działające sprawnie połączenia międzysystemowe z takimi krajami jak Niemcy, Ukraina, Czechy. Ponadto spółka PGNiG z którą Gaz-System ściśle współpracuje, w ostatnim okresie szeroko komunikowała, że posiada obecnie pełne magazyny gazu. Dlatego zapewniam, że od strony ciągłości dostaw jesteśmy bezpieczni i mogę jedynie dodać, że w 2022 roku sytuacja Polski od strony infrastruktury przesyłowej jeszcze znacząco się poprawi. Kluczowe projekty Gaz-Systemu, takie jak budowa interkonektorów gazowych ze Słowacją, Litwą, a także Danią, są bowiem obecnie na ukończeniu.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 79 zł za pół roku czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Materiał Promocyjny
Ponar Wadowice przedstawi swoje rozwiązania na targach Bauma w Monachium
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Biznes
Promowali ją celebryci i była warta miliardy. Firma testująca DNA ogłosiła upadłość
Biznes
800 mld euro z UE na obronę? To mit. Rozwiewamy wątpliwości
Biznes
Oligarchowie tęsknią za Londynem. Dubaj im się znudził
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Biznes
Ceny mieszkań wyhamowują. Czy zaczną tanieć? Ukraina rozmawia z USA w Rijadzie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście