Wartość umowy zawartej przez Mabion i koncern Novavax sięga 1,5 mld zł. To największy kontrakt w historii polskiej biotechnologii.

– Około 40 proc. łącznej wartości umowy zrealizujemy w latach 2022–2023, a w latach 2024–2025, po podwojeniu mocy produkcyjnych, wykonamy 60 proc. – zapowiada Krzysztof Kaczmarczyk, prezes Mabionu.

Umowa ma charakter bezwarunkowy. Oznacza to, że nie jest uwarunkowana procesem rejestracyjnym preparatu Novavaksu.

Według ostatnich oficjalnych komunikatów firma planuje złożenie wniosku o rejestrację w IV kwartale tego roku na obydwu kluczowych rynkach: unijnym i amerykańskim.

Czytaj więcej

Testy szczepionki firmy CureVac na ludziach rozpoczną się na początku lata
Mabion ma umowę z Novavax. Nowa szczepionka na Covid powstanie w Polsce

– Na początku sierpnia br. Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt z Novavaksem na 200 mln dawek szczepionki. W ramach tej umowy państwa członkowskie UE będą mogły zakupić do 100 mln dawek, z opcją 100 mln dodatkowych dawek do 2023 r. – mówi prezes Mabionu. Dodaje, że współpraca z Novavaksem to dla Mabionu przełom.

– Realizacja tej umowy istotnie nas repozycjonuje: Mabion ewoluuje z jednoproduktowej firmy prowadzącej kompleksowy rozwój leków biologicznych do zintegrowanej firmy biofarmaceutycznej – mówi Kaczmarczyk.

Mabion planuje znaczące inwestycje w rozbudowę mocy produkcyjnych. Źródłem finansowania może być finansowanie o charakterze dłużnym z Polskiego Funduszu Rozwoju, bankowe finansowanie dłużne, a także granty.