- Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez rząd zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r. – poinformował PFR.
Finansowanie preferencyjne ma formę oprocentowanej i umarzalnej pożyczki preferencyjnej udzielanej na okres do 6 lat. Umorzenie jako finansowanie bezzwrotne ma na celu pokrycie maksymalnie do 75 proc. faktycznej szkody poniesionej przez przedsiębiorstwo na skutek COVID-19. Wysokość umorzenia nie może również przekroczyć 75 proc. kwoty udzielonej pożyczki.
Wnioski składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.pfrsa.pl. Są tam też informacje o dokumentach, oświadczeniach oraz danych finansowych wymaganych w procesie oceny możliwości udzielenia pożyczki.
Finansowanie preferencyjne skierowane jest do przedsiębiorstw, które poniosły bezpośrednią szkodę wynikającą z COVID-19, rozumianą jako skumulowana negatywna EBITDA, wygenerowana w okresach, w których prowadzona działalność gospodarcza została zabroniona, w wyniku działań podjętych przez polskie władze w celu ograniczenia rozprzestrzenienia się pandemii. Do tych działań zalicza się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorcę istotnej części (ponad 50 proc.) działalności lub wyłączające pewne wysoce istotne oraz jasno określone kategorie klientów (np. gości hotelowych). Do tego dochodzą też działania, które ograniczają liczbę klientów dla konkretnych sektorów lub działalności na poziomach wyraźnie i istotnie niższych od tych, które w danym przypadku byłyby podyktowane ogólnie stosowanymi zasadami dystansu społecznego lub zasadami dotyczącymi pojemności w przestrzeniach komercyjnych (na przykład w przypadku kin, działalności związanej z wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, restauracji, wystaw i targów).
Czytaj więcej
Tarcza Antykryzysowa ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa – pod tym tytułem Ministerstwo Rozwoju publikuje w punktach najważniejsze założenia programu osłonowego dla gospodarki.