Wojna gazowa: dzień pierwszy. Pentagon zakazuje zakupu gazu z Rosji

Departament obrony USA zakazał amerykańskim wojskom stacjonującym w Europie kupowania rosyjskich surowców energetycznych. Wszystkich i od zaraz

Aktualizacja: 29.08.2021 14:58 Publikacja: 29.08.2021 14:43

Wojna gazowa: dzień pierwszy. Pentagon zakazuje zakupu gazu z Rosji

Foto: AdobeStock

Zakaz wchodzi w życie w poniedziałek - 30 sierpnia. Po tym czasie wojsko USA mające swoje bazy na terenie Europy nie będzie mogło zawierać kontraktów na zakup surowców energetycznych dostarczanych z Federacji Rosyjskiej, pisze Deutsche Welle powołując się na pismo Pentagonu.

Decyzja została podjęta ze względu na „zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego w Europie". Dotyczy wszystkich rodzajów surowców energetycznych - gazu ziemnego i LNG, ropy, produktów naftowych, energii elektrycznej.

Gdzie Amerykanie mogą się zaopatrywać w gaz, paliwa itp? Dostawców jest w bród. Drugim po Rosji eksporterem gazu do Unii jest Norwegia; LNG eksportują też Katar, Algieria, Nigeria i USA. Ropę dostarczają kraje OPEC, głównie Arabia Saudyjska, choć to Rosja jest największym eksporterem na rynek Unii.

20 sierpnia Waszyngton ogłosił nowe sankcje w związku z budową Nord Stream 2 wobec statków Ostap Szeremiet i Iwan Sidorenko, a także petersburskiej firmy Nobility i towarzystwa ubezpieczeniowego Constanta.

25 sierpnia sąd okręgowy w Dusseldorfie uznał, że gazociąg Nord Stream 2 nie został zwolniony z przepisów dyrektywy gazowej Unii Europejskiej. Przepisy UE wymagają, aby firmy produkujące, transportujące i dystrybuujące gaz w Unii Europejskiej były różne. Ma to zapewnić uczciwą konkurencję na rynku. Tym samym rosyjski gazociąg będzie dostępny dla Gazpromu tylko w połowie swojej mocy.

Rosjanie uznali wyrok na „dyskryminację" i w godzinę po ogłoszeniu zaprzestali sprzedaży gazu na swojej platformie elektronicznej. To podniosło cenę surowca na rynku spotowym do rekordowych wielkości. Po wyroku Ukraina zaoferowała swoje usługi w zakresie zarządzania gazociągiem Nord Stream 2 jako niezależny operator.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne