Brytyjczycy oddadzą zieloną energię do sieci za darmo

Brytyjski rząd potwierdził, że każdy kto zainstaluje panele fotowoltaiczne od kwietnia 2019 r. nie dostanie pieniędzy za nadwyżki energii oddanej do sieci.

Aktualizacja: 18.12.2018 15:26 Publikacja: 18.12.2018 15:14

Brytyjczycy oddadzą zieloną energię do sieci za darmo

Foto: Adobe Stock

gba

Informacja o tym, że gospodarstwa domowe będą musiały oddać w przyszłości niespożytkowaną zieloną energię za darmo do firm osiągających wielomilionowe zyski wywołała oburzenie wśród zielonych działaczy. Wezwali ministrów, aby nie kończyli „taryfy eksportowej" dla paneli słonecznych w ramach taryf gwarantowanych, które kończą się w przyszłym roku.

Czytaj także: Jaka jest opłacalność instalacji fotowoltaicznych? To zależy

Urzędnicy niestety potwierdzili, że od kwietnia 2019 r. nie będzie zapłaty za oddaną nadwyżkę energii do sieci.

- Trudno zrozumieć logikę urzędu. Panele słoneczne okazały się ogromnym sukcesem. Milion domów i 1000 szkól wzięło czystą energię i działa na rzecz klimatu – mówi Neil Jones z organizacji 10:10.

W mediach społecznościowych ludzie nazywają tę decyzję „absolutnie oburzającą" i „szokującą".

Zmiany nie dotknął osób, które zainstalowały panele słoneczne od czasu wprowadzenia systemu taryf gwarantowanych w 2010 r.

Rząd przygotowuje się do ogłoszenia zamiennika dla obecnie obowiązujących taryf, który ma być oparty o prawa rynkowe, a nie minimalne ceny za oddany prąd. Nowe zasady kupowania energii przez dostawców prądu mogą zostać przedstawione już w przyszłym roku, ale nie będą oni musieli się do nich stosować.

Oczekuje się, że przerwa między kończącymi się taryfami a nowymi regulacjami doprowadzi do oddawania przez jakiś czas energii za darmo przez gospodarstwa domowe.

W trakcie konsultacji rządowych ok. 90 proc. ludzi sprzeciwiało się zmianom, twierdząc, że są niesprawiedliwe, zniosłyby wysiłki związane ze zmianą klimatu i zaszkodzą przemysłowi.

Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem