Krach zawitał na rynek serwerów

Zanosi się na kiepski rok na rynku serwerów. Zdaniem analityków jego wartość spadnie nawet o kilkanaście procent

Publikacja: 26.03.2009 03:00

Czołówka polskiego rynku serwerów od lat się nie zmienia. Jeśli potwierdzą się pogłoski o fuzji IBM

Czołówka polskiego rynku serwerów od lat się nie zmienia. Jeśli potwierdzą się pogłoski o fuzji IBM i Sun, ten pierwszy umocni swoją pozycję.

Foto: Rzeczpospolita

Serwery sprzedają się dobrze, choć i na tym rynku widać symptomy kryzysu. W trzecim kwartale 2008 r. na rynek trafiło 2,3 mln serwerów. Na pierwszym miejscu znalazł się Hewlett-Packard (724 tys. sztuk) przed Dellem (500 tys.) i IBM (309 tys.).

W czwartym kwartale sprzedano o 11,7 proc. mniej serwerów niż rok wcześniej (w sumie za 14,4 mld dol.). Największy spadek sprzedaży, ok. 16 proc., zanotował rynek serwerów pracujących pod kontrolą systemu Unix opartych na architekturze procesorów RISC i Itanium.

W Polsce jest niewiele lepiej. Zdaniem IDC Poland w 2009 r. nabywców znajdzie o kilkanaście mniej procent serwerów niż rok temu. Na spowolnienie nałoży się bowiem brak przetargów, w tym m.in. edukacyjnych.

Obecnie serwerami dominującymi na naszym rynku są proste serwery oparte na rodzinie procesorów x86. Jak podaje IDC Poland, maszyny te stanowią o blisko 60 proc. wartości rynku polskich serwerów. W minionym roku ich dostawy wzrosły o 12,5 proc., ale wartościowo już tylko o 2,8 proc., ze względu na dominację tańszych konfiguracji dla rynku MSP i edukacji.

Z badania wykonanego przez branżowe pismo „CRN” wynika, że 85 proc. serwerów sprzedawanych małym i średnim firmom ma zainstalowany system Windows, a ponad połowa – Linux. Na rynku dużych przedsiębiorstw cały czas dominującą rolę odgrywa z kolei Unix.

Na rynku widać wyraźny spadek popytu na serwery wyposażone w jedno- i dwurdzeniowe procesory. Najtańszy procesor dwurdzeniowy jest bowiem tylko o kilkanaście złotych tańszy od procesora czterordzeniowego, który jest o kilkadziesiąt procent bardziej wydajny. Już w tym roku pojawi się sprzęt wyposażony w procesory o sześciu rdzeniach. Zdaniem niektórych producentów w przyszłym roku pojawią się serwery z 16-rdzeniowymi procesorami.

Na rynek serwerów wkracza Lenovo, znane do tej pory z produkcji komputerów PC i notebooków. Lenovo ma już nową linię produktów – ThinkServer. Są one przeznaczone dla małych oraz średnich firm i mogą pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows Server lub SUSE Linux Enterprise Server.

Na rynek serwerów planuje także wejść Cisco – potentat w produkcji sprzętu sieciowego. Za kilka miesięcy koncern zaprezentuje własną linię serwerów wyposażonych w zaawansowane oprogramowanie wirtualizacyjne.

Nowi gracze pojawią się także na rynku procesorów serwerowych, na którym rządzą Intel i AMD. Firma ARM ogłosiła, że dzięki procesorowi Cortex-A9 ma zamiar zaistnieć na rynku serwerów. ARM znany jest z produkcji energooszczędnych procesorów, które są obecne m.in. w smartfonach.

Spada zainteresowanie serwerami typu tower na rzecz rozwiązań stelażowych (blade). W ciągu roku wartość sprzedaży serwerów blade wzrosła o 53,1 proc. Serwery blade zyskują zainteresowanie także dzięki uproszczonej administracji oraz oszczędności miejsca i energii.

masz pytanie, wyślij e-mail teleinformatyka@rp.pl

[ramka][b]Jarosław Smulski, analityk IDC Polska [/b]

Rynek serwerów w Polsce skurczył się w zeszłym roku, nieznacznie o 0,6 proc. w stosunku do rekordowego 2007 r., osiągając wartość 359,7 mln dolarów. Liderem rynku był IBM, który wyprzedził nieznacznie HP. Obie firmy kontrolują razem ponad 60 proc. rynku. Ponad 55 proc. wartości rynku polskich serwerów stanowią maszyny x86. W minionym roku ich dostawy wzrosły o 11,6 proc., ale wartość tylko o 2,5 proc., dlatego że dominowały prostsze konfiguracje dla MŚP i edukacji. Nastąpił wzrost ilości tanich serwerów, spadła również średnia cena tych rozwiązań. Rok 2009 na pewno nie będzie tak korzystny dla rynku serwerów, również z powodu braku dużych przetargów edukacyjnych. [/ramka]

[ramka][b]Sylwester Zdziobłowski, dyrektor generalny Lenovo Technology Polska [/b]

Wraz z rozwojem firmy wydatki na infrastrukturę IT stają się konieczne. Jeżeli planowane wydatki na sprzęt serwerowy mają przynieść długoterminowy efekt, to z pewnością wybór energooszczędnych rozwiązań będzie dla firmy korzystny. Obecnie w Polsce rośnie świadomość korzyści wynikających z wykorzystania wirtualizacji, przez co staje się ona coraz bardziej popularna. Wirtualizacja rodzi potrzebę zakupu wydajnego oraz niezawodnego sprzętu, jednocześnie jednak serwery posiadają coraz lepsze właściwości energetyczne i postępuje zmniejszanie ich wymiarów. [/ramka]

Biznes
Znamy laureatów 14. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Biznes
Chińskie auta zalewają Europę, Trump grozi Rosji, Macron w Azji
Biznes
Plan dla zbrojeniówki krok bliżej. Jest decyzja rządu
Materiał Promocyjny
Europejska suwerenność cyfrowa: Play i Scaleway łączą siły w rewolucji chmurowej dla polskiego biznesu
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Biznes
Afera Volkswagena: zapadły wyroki więzienia dla byłych menedżerów
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont