Serwery sprzedają się dobrze, choć i na tym rynku widać symptomy kryzysu. W trzecim kwartale 2008 r. na rynek trafiło 2,3 mln serwerów. Na pierwszym miejscu znalazł się Hewlett-Packard (724 tys. sztuk) przed Dellem (500 tys.) i IBM (309 tys.).
W czwartym kwartale sprzedano o 11,7 proc. mniej serwerów niż rok wcześniej (w sumie za 14,4 mld dol.). Największy spadek sprzedaży, ok. 16 proc., zanotował rynek serwerów pracujących pod kontrolą systemu Unix opartych na architekturze procesorów RISC i Itanium.
W Polsce jest niewiele lepiej. Zdaniem IDC Poland w 2009 r. nabywców znajdzie o kilkanaście mniej procent serwerów niż rok temu. Na spowolnienie nałoży się bowiem brak przetargów, w tym m.in. edukacyjnych.
Obecnie serwerami dominującymi na naszym rynku są proste serwery oparte na rodzinie procesorów x86. Jak podaje IDC Poland, maszyny te stanowią o blisko 60 proc. wartości rynku polskich serwerów. W minionym roku ich dostawy wzrosły o 12,5 proc., ale wartościowo już tylko o 2,8 proc., ze względu na dominację tańszych konfiguracji dla rynku MSP i edukacji.
Z badania wykonanego przez branżowe pismo „CRN” wynika, że 85 proc. serwerów sprzedawanych małym i średnim firmom ma zainstalowany system Windows, a ponad połowa – Linux. Na rynku dużych przedsiębiorstw cały czas dominującą rolę odgrywa z kolei Unix.