Powołaliśmy spółkę Partnerski Serwis Detaliczny do współpracy ze spółdzielniami Społem. Współpracujemy już z ponad 30, co miesiąc kilka kolejnych podpisuje umowę, więc jesteśmy dobrej myśli co do dalszej współpracy – mówi Artur Kawa, prezes Emperia Holding.
Kontrakt ze Społem jest dla dostawców wyjątkowo intratny. Działające w ramach sieci 4 tys. sklepów generuje ok. 8 mld zł obrotów rocznie. Sklepy 300 spółdzielni w jedną sieć miała skonsolidować Krajowa Agencja Handlowa Społem, jednak w ub.r. ogłosiła upadłość. Sąd zaakceptował układ z wierzycielami. Po redukcji zadłużenia do spłaty w 2012 r. zostało ponad 20 mln zł.
– Trwa restrukturyzacja, niedługo zaczniemy spłacać zadłużenie, co nie oznacza, że rezygnujemy z rozwoju. Nie ma innej możliwości niż praca w grupie, spółdzielnie mają tego świadomość – mówi Przemysław Morysiak, prezes KAH.
Spółka podpisała umowę na dostawy z giełdową grupą Eurocash, jednym z liderów na polskim rynku hurtowym. Ani spółka, ani KAH nie chcą mówić o jej szczegółach, jednak Eurocash ma apetyt na więcej niż kilkaset sklepów, które do nowej spółki przystąpiły, zanim ogłosiła upadłość. – Przygotowujemy kompleksową ofertę współpracy dla sklepów Społem, ale zarówno tych działających w ramach KAH, jak i innych spółdzielni. Kluczowa dla nas jest nie liczba sklepów, ale pewność, że sklepy, które wspieramy, dzięki tej współpracy będą osiągać najlepsze wyniki – mówi Jan Domański, rzecznik Eurocashu.
Według nieoficjalnych informacji spółdzielniom nie zależy na pośrednictwie KAH, bowiem spółka ma dostawać prowizje od dostaw realizowanych przez Eurocash. Podobnie jak za wprowadzanie sklepów do prowadzonej przez firmę sieci Delikatesy Centrum. Jednak KAH, kontrolowany przez Piotra Komorowskiego, syna założyciela Bakomy, nie traci wiary w przyciągnięcie sklepów Społem. – Zdaję sobie sprawę, że inne firmy także chcą pracować ze spółdzielniami i konkurencja jest spora. Jednak tylko KAH wywodzi się z ruchu spółdzielczego – dodaje Przemysław Morysiak.