- ogółem zalania i podtopienia wyrobisk i obiektów budowlanych oraz zróżnicowane utrudnienia w prowadzeniu ruchu występują w 73 odkrywkowych zakładach górniczych;
- wypadków związanych zagrożeniem powodziowym na terenach górniczych nie odnotowano;
- w rejonie OUG w Krakowie (woj. małopolskie) nie stwierdzono zalania kolejnych wyrobisk. Na terenie działania tego OUG całkowicie zalane są wyrobiska w 25 odkrywkowych zakładach górniczych, znajdujących się na obszarze gmin: Borzęcin i Czchów w powiecie brzeskim, Radłów w powiecie tarnowskim oraz gmin: Wieliczka, Gdów i Kłaj w powiecie wielickim. Zagrożenia dla załogi tych zakładów nie ma. W niektórych zakładach stwierdzono już obniżanie się poziomu wody.
- na terenie nadzorowanym przez OUG w Krośnie (woj. podkarpackie) nadal wypełnione są wodami opadowymi wyrobiska górnicze kilkunastu zakładów górniczych eksploatujących złoża kruszyw naturalnych. Są one położone na odcinku od miejscowości Skołyszyn i Dębowiec w powiecie jasielskim do miejscowości Pilzno w powiecie dębickim wzdłuż rzek Ropy i Wisłoki. Podtopienia nie zagrażają jednak bezpieczeństwu obiektów budowlanych zakładów górniczych i środowisku. Poziom wód nieznacznie się obniżył:
- w rejonie OUG w Rybniku (woj. śląskie) nadal zalanych jest 15 odkrywkowych zakładów górniczych, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie górnego biegu rzeki Odry w powiatach wodzisławskim i raciborskim. W zakładach eksploatujących złoża kruszyw w miejscowościach: Kończyce Wielkie, Rudołtowice, Folwarki, Siedliska i Zabłocie wyrobiska zostały częściowo zalane. Eksploatacja w tych zakładach została przerwana, sprzęt mechaniczny wycofano i zabezpieczono. W kopalni „Kończyce Wielkie” przystąpiono do odpompowywania wody z wyrobiska;
- na terenie nadzorowanym przez OUG w Gliwicach nadal zalana jest kopalnia „Bierawa”, podtopione są wyrobiska KSM „Lewin Brzeski”. W kopalni „Kobylice” wstrzymano eksploatację w związku z napływem wód opadowych do wyrobisk. Wczoraj (19.05. br.) dokonano kontroli zagrożenia powodziowego w Kopalni Wapienia „Strzelce Opolskie” . Stwierdzono, że eksploatacja prowadzona była na poziomie I, bez zakłóceń. Na polecenie burmistrza Strzelec Opolskich - przewodniczącego sztabu kryzysowego tego Miasta i Gminy, kierownik ruchu zakładu górniczego o godz. 9:30 zatrzymał pompy odwadniające wyrobiska kopalni. Polecenie sztabu kryzysowego wynikało z zagrożenia powszechnego czyli zalania miejscowości w rejonie Strzelec Opolskich tj.: Farska, Kolonia, Rozmierz, Rozmierka, Grodzisko i Kadłub. Woda odprowadzana z kopalni zwiększała dopływy do cieków wodnych biegnących przez te miejscowości. Na odstąpienie od obowiązującego planu ruchu w zakresie prowadzonego odwadniania, wydał zgodę Dyrektor OUG w Gliwicach. Dzisiaj stwierdzono, że na skutek wstrzymania pompowania na poziomie III w kopalni lustro wody wzrosło o 0,8 m. Nie zagraża to ruchowi zakładu górniczego.