Chiny kupią węgiel w Rosji. Dają 6 mld USD

Polscy górnicy przymierzają się do strajku, a w górnictwo Rosji 6 mld dolarów zainwestują Chiny. Rosjanie spłacą kredyt węglem

Publikacja: 01.09.2010 16:38

Sybirska wioska. Rosyjskie kopalnie na Syberii (rejon Kuzbas) należą do najbogatszych w wysoko kalor

Sybirska wioska. Rosyjskie kopalnie na Syberii (rejon Kuzbas) należą do najbogatszych w wysoko kaloryczny węgiel

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Rosja jest największym eksporterem i producentem węgla w naszym regionie. Ale po piętach depczą jej Polska i Czechy, które mają nowocześniejsze, choć droższe, górnictwo.

Dlatego chińskie pieniądze będą przeznaczone na budowę nowych kopalń, nowych dróg i tras kolejowych, którymi rosyjski węgiel pojedzie do Chin, ogłosiło rosyjskie ministerstwo energetyki.

Za te pieniądze w najbliższych pięciu latach Rosja będzie dostarczać Chinom minimum 15 mln ton węgla rocznie, a potem min. 20 mln ton.. Jeszcze dwa lata temu Rosja sprzedała Państwo Środka tylko 760 tys. ton. W 2009 r to było 12 mln ton. W I półroczu Chiny już kupiły 6 mln ton.

Rosyjskie kopalnie na Syberii (rejon Kuzbas) należą do najbogatszych w wysoko kaloryczny węgiel (antracyt). Są jednak niebezpieczne, często przestarzałe i wymagające inwestycji. W maju w największej rosyjskiej kopalni Rospadska (12 proc. rynku) doszło do wybuchu metanu, który zabił 90 górników i unieruchomił wydobycie węgla koksującego do końca roku. Starty wyniosły ok. 200 mln dol.

Przy okazji wyszło na jaw szereg naruszeń dyrekcji kopalni (należy do grupy Evraz Romana Abramowicza).

Pięć razy nadzór górniczy poprzez sąd doprowadził do zatrzymania kopalni, ze względu na liczne wykryte naruszenia przepisów bezpieczeństwa.

W sumie doliczono się 1400 naruszeń jeszcze do katastrofy. Tylko w ubiegłym roku kary kosztowały kopalnię 1,5 mln rubli (50 tys. dol.).

Biznes
Słabnąca sprzedaż aut uderza w polski przemysł motoryzacyjny
Biznes
Sprzedajemy nie tylko gaz
Biznes
Nowe sankcje USA na Rosję. Przejęcie Santandera. Unia kusi naukowców z USA
Biznes
USA daleko do 5 proc. PKB na obronność
Biznes
Budowa fregaty Burza rozpoczęta w Stoczni Wojennej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku