169 amerykańskich gałęzi przemysłu wykorzystuje półprzewodniki w swoich produktach, szacuje Goldman Sachs. Bank prognozuje, że średni niedobór czipów w tych branżach wynosi około 20 proc.

Powodem niskiej podaży jest m.in. pandemia, która zaburzyła globalne łańcuchy dostaw, a jednocześnie mocno zwiększyła popyt na elektronikę wspierającą pracę i naukę zdalną. Moce produkcyjne skupiały się na dostarczeniu komponentów do tych branż. Tymczasem obecne odbicie gospodarcze i lepsza sytuacja w innych sektorach powodują, że firmy spoza branży technologicznej mają problemy z dostępnością komponentów.

Ponadto półprzewodników nie wystarcza już nawet samym spółkom technologicznym. Wśród innych czynników, które generują problemy, są sankcje rządu USA nałożone na chińskie spółki produkujące czipy i ekstremalne warunki pogodowe, które w minionych miesiącach przyczyniły się do niedoboru dostaw. Powodem zawirowań może być niższa dostępność produktów i wzrost cen.

Na zawirowaniach korzystają producenci półprzewodników, których wyniki idą mocno w górę. Powody do zadowolenia mają również ich akcjonariusze. Philadelphia Semiconductor Index, w skład którego wchodzą firmy z branży półprzewodników, od początku 2019 r. wzrósł o 175 proc. i osiągnął historyczny szczyt.

Motoryzacyjny chaos

Obecnie najbardziej cierpią koncerny motoryzacyjne. Przeciętny samochód jest wyposażony w 50–150 czipów. Mają one coraz większe zastosowane, a popyt stale rośnie. Volkswagen, Ford, Fiat Chrysler i Nissan zostały zmuszone już w styczniu do ograniczenia produkcji, w niektórych przypadkach fabryki musiały wręcz wstrzymać działalność. Problem ten jest nadal odczuwalny.

W ubiegłym tygodniu należąca do BMW marka Mini poinformowała, że wstrzymuje produkcję w fabryce w Anglii na trzy dni ze względu na brak dostępności półprzewodników. Z kolei Ford podał, że niedobór czipów zmniejszy produkcję w tym roku o 1,1 mln pojazdów i zmniejszy zysk o około 2,5 mld dol.

Aby nadążyć za rosnącym popytem, producenci procesorów szykują spore inwestycje. Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, która według danych Bain & Co. jest odpowiedzialna za produkcję około 80 proc. półprzewodników używanych w samochodach, chcąc nadążyć z produkcją, zainwestuje 100 mld dol. w ciągu najbliższych trzech lat.

Potentaci pod presją

Skutki niedoboru komponentów odczuwa również największa spółka pod względem kapitalizacji na świecie – Apple. Chociaż w czasie pandemii osiągała rekordowe wyniki, ostrzegła, że w II kwartale problemy z czipami wpłyną na produkcję iPadów i Macbooków. Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple'a, powiedział, że firma spodziewa się, iż przychody w tym kwartale będą niższe o 3–4 mld dol. z powodu ograniczonej podaży.

Niewystarczające dostawy półprzewodników są również jednym z powodów problemów z zakupem nowych konsoli Xbox i PlayStation. Problemy z dostępnością mają także producenci AGD, którzy muszą tak zarządzać produkcją, aby dostosować się do wydłużonych terminów dostaw półprzewodników.