Polacy nie rezygnują z zakupu leków

W pierwszym kwartale tego roku wzrosła sprzedaż lekarstw - wynika z danych IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny

Publikacja: 08.04.2011 15:40

Polacy nie rezygnują z zakupu leków

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Polacy nie ograniczają wydatków na leki. Jak wynika z danych IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny, sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w złotych na poziomie cen hurtowych) wzrosła w marcu 2011 r. o około 6,6  proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła blisko 2,19 mld zł. W porównaniu do lutego 2011 wartość rynku wzrosła o około 12 proc.

Jak wyjaśnia IMS Health, wzrost wartości rynku w marcu w porównaniu do lutego jest charakterystyczny dla tego okresu i ma związek z mniejszą liczbą dni roboczych w lutym. Tegoroczna zmiana nie odbiega od notowanych w poprzednich latach.

- W marcu sprzedaż hurtowni do aptek była o ponad 130 milionów złotych wyższa niż rok wcześniej, a dynamika wartości rynku przekroczyła 6 procent. To dobry wynik, tym bardziej, że w marcu liczba zachorowań na grypę była mniejsza niż w lutym – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

W całym pierwszym kwartale 2011 r. hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 6,3 miliarda złotych, o około 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Dziesięcioprocentowa dynamika i sprzedaż o prawie 600 mln złotych wyższa niż rok wcześniej pozwalają uznać pierwszy kwartał za bardzo udany i są dobrą prognozą na resztę roku – dodaje Gawroński. - Należy jednak pamiętać, że na wynik całego roku ogromny wpływ będą miały skutki wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej – zaznacza ekspert IMS Health.

Nowa ustawa refundacyjna proponuje, by Narodowy Fundusz Zdrowia ustalał limit na wydatki z tytułu refundacji leków. Jeśli zostanie przekroczony, to producenci, którzy dostarczają leki na rynek, musieliby zwracać przychody, które przewyższają jego kwotę – mechanizm ten określany jest jako tzw. payback.

– Efektem nowych regulacji będzie też „chwila prawdy" na rynku aptecznym. Teraz powinno wyjść na jaw, kto działał na granicy dochodowości, finansując się głównie dzięki usługom oferowanym hurtownikom, a kto ma solidne podstawy biznesu – mówi „Rz" Michał Kłos, starszy menedżer w Zespole Doradztwa Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia Deloitte.

Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa
Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona