Zdaniem Audytela akcjonariusze operatora sieci Plus wybrali dobry moment na jego sprzedaż. „Rynek telefonii mobilnej w Polsce zaczyna wykazywać objawy nasycenia, a coraz wolniejszy przyrost liczby kart SIM (4,8 proc. w 2010 r.) nie przekłada się na proporcjonalny chociażby wzrost przychodów operatorów komórkowych (zaledwie 2,4 proc. w 2010 r.)" – pisze Audytel.
Zdaniem firmy, w świetle porozumień konkurencji co do wspólnej infrastruktury „zasoby Polkomtela mogą się okazać daleko niewystarczające do tego, aby skutecznie konkurować na wielu nowych polach z operatorami de facto paneuropejskimi, jakimi są operatorzy sieci T-Mobile (Era tuż przed rebrandingiem) i Orange" - czytamy.
„Sprzedaż udziałów Polkomtela może być korzystna finansowo i strategicznie, bo pozwoli dotychczasowym akcjonariuszom na uniknięcie ryzyka potencjalnej utraty wiodącej pozycji rynkowej przez Polkomtel w perspektywie krótkoterminowej, możliwej stagnacji lub nawet obniżenia przychodów (a w konsekwencji wartości spółki ) – w perspektywie średnioterminowej oraz ryzyka inwestycyjnego związanego z budową nowej sieci 4G, która będzie wymagać miliardowych nakładów" - uważa Audytel.
„Przy pasywnym nastawieniu jedynego dziś inwestora branżowego, jakim jest Vodafoned (od dłuższego czasu zapowiadający, że w ramach konsolidowania swojego port folio i tak pozbędzie się posiadanych akcji) pozostawienie Polkomtela w jego obecnej sytuacji wystawia go na konieczność samotnej walki przeciwko dwóm pozostałym największym konkurentom, PTK Centertel i PTC" – piszą analitycy.
Audytel prognozuje, że do 2015 r. liczba kart SIM aktywnych w sieciach operatorów wzrośnie do 53,1 mln. Według danych GUS, w 2010 r. było ich 47,47 mln.