Sachalin, dawna carska wyspa zesłańców, potem enklawa japońska, a po drugiej wojnie sowiecki zamknięty okręg wojskowy, to dziś paliwowe eldorado.
W Morzu Ochockim otaczającym wyspę są wielkie zasoby ropy i gazu. Pracują tam największe rosyjskie koncerny (Gazprom, Rosnieft) oraz zagraniczne m.in. amerykański Exxon . Na Sachalinie działa też jedyny w Rosji zakład skraplania gazu.
Na początku roku Exxon wywiercił w szelfie Sachalina najgłębszy otwór na świecie. Odwiert sięga w głąb Ziemi 12 kilometrów i 345 metrów. To część projektu Sachalin-1 na szelfie pacyficznym na Morzu Ochockim. Realizują go Exxon Neftegas należący do ExxonMobile jako operator projektu, w którym uczestniczą też japoński Sodeco (po 30 proc. akcji) oraz Rosnieft i hinduski ONGC (po 20 proc.).
Rekordowy otwór został wywiercony w złożu Ogopty. Wspólnie z sąsiednimi złożami ich zasoby wynoszą 307 mln ton ropy i 485 mld m3 gazu.
Pierwsze wydobycie w ramach Sachalin-1 ruszyło w 2005 r. Teraz sięga 250 ty. baryłek/doba i 2 mln m3 gazu. Jednak sachalińskie wydobycie jest drogie, także przez brak stałego połączenia z kontynentem. Promy przez Zatokę Tatarską nie pływają w miesiącach zimowych, gdy Morze Ochockie jest wzburzone, częściowo pokryte lodem. Samoloty nie zawsze mogą lądować.