Oszczędniejsze pod każdym względem urządzenia,które potrafią nawet „myśleć" za właściciela i zarządzać za niego podstawowymi czynnościami domowymi - to jeden z głównych tematów IFA - tegorocznych targów wyrobów elektroniki użytkowej,które rozpoczęły się w ostatni weekend w Berlinie.
Telefon upiecze mi kurczaka w piecyku,podgrzeje wodę tak,żebym mogła wziąć prysznic po przyjściu z pracy i nagra z telewizora te programy,których nie mogłam obejrzeć w godzinach ich oryginalnej emisji. Ciasto na chleb po wsypaniu do pojemnika odpowiednich składników samo się wyrobi i upiecze, tak żebym miała świeże pieczywo po powrocie do domu , też dzięki Internetowi i funkcji w naszych smartfonach. Odkurzacz sam wie,co ma robić nawet jeśli zaplącze się w dywan, albo wyczerpie mu się bateria.Bo ma być posprzątane. A lodówka poinformuje mnie o brakach w zaopatrzeniu i „zrobi " listę zakupów tych produktów, których ważność się skończyła. Skończy się także koszmar wyjazdów wakacyjnych,kiedy podczas drogi pojawia się nagle wątpliwość : czy wyłączyłam żelazko, bądź czy boiler nie grzeje wody na darmo.
Jak zapewnia Florian Marte z Deutsche Telekom z oddali można także zadbać o o bezpieczeństwo domu, na przykład opuścić żaluzje, zapalić światła choćby po to, aby nie wchodzić do ciemnego domu czy mieszkania . Można także niektóre funkcje ,powierzyć systemowi, który włączy nam zmywarkę bądź pralkę wtedy,kiedy energia jest najtańsza. W ten sposób my zapłacimy niższy rachunek, a sieć nie będzie przeciążona w czasie największego poboru mocy. Nie mówiąc już o zastosowaniu w domu urządzeń do produkcji energii,które są coraz tańsze.
To wszystko jest już dostępne na rynku wizja bardzo bliskiej przyszłości. Te wszystkie usługi pokazane przez Deutsche Telekom i Electroluxa , Philipsa i Siemensa na berlińskich targach technologii konsumenckich IFA będą dostępne już w przyszłym roku dzięki współpracy operatora m.in. z gigantem energetycznym E.ON, producentem artykułów gospodarstwa domowego Miele i firmą ochroniarską Securitas. Inn z tych ofert albo już są w sprzedaży,bądź też będą dostępne w najbliższej przyszłości. DT swoje „inteligentne domy" będzie oferować w połowie przyszłego roku. Przedstawiciele firmy nie podają ceny tej usługi,ale będzie ona zawarta w specjalnym abonamencie.
Naturalnie pozostaje obawa co się stanie z niedopieczonym chlebem,jeśli akurat zdarzy się przerwa w dostawie energii,boiler będzie miał awarię, a Internet się zawiesi. Tyle,że o takiej awarii natychmiast się dowiemy, a urządzenie samo się wyłączy i powiadomi odpowiedni serwis, tak żebyśmy nie musieli czekać długo ma specjalistę. Na kiepską sieć niestety na razie nie ma rady, jak zmiana operatora.