Publikacja „Norton Cybercrime Report", przygotowana przez producenta oprogramowania antywirusowego Norton, to jedno z największych na świecie badań na temat bezpieczeństwa w sieci. Tegoroczna jej edycja nie napawa optymizmem. Wynika z niej, że aż 431 mln dorosłych internautów padło w ostatnim roku ofiarą cyberprzestępstw, których koszty szacowane są na 114 mld dol. Do tego specjaliści Symanteca doliczyli jeszcze wartość czasu, jaki ofiary cyberprzestępstw musiały poświęcić na uporządkowanie swoich spraw po atakach z Internetu, w wyniku czego straty z tytułu wirtualnej przestępczości wzrosły do kwoty 388 mld dol. Przerosły tym sposobem łączną wartość światowego handlu marihuaną, kokainą i heroiną.
- W minionych 12 miesiącach trzy razy więcej osób dorosłych narażonych było na ataki przestępców w Internecie niż poza nim — powiedział Adam Palmer, główny doradca Nortona w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci.
Według raportu ponad dwie trzecie pełnoletnich internautów przynajmniej raz w życiu zetknęło się z cyberprzestępczością. Każdej sekundy narażonych jest na nią 14 osób, a każdego dnia - ponad milion. Po raz pierwszy w badaniach Symanteca pojawił się problem bezpieczeństwa korzystania z Internetu przez telefon komórkowy. Aż 10 proc. przebadanych osób doznało cyberataku tą właśnie drogą, co oznacza, że przestępcy zaczęli poważniej traktować ten segment rynku. Raport 2011 Mobile Threat" firmy Lookout Mobile Security pokazuje, że przez minione sześć miesięcy nastąpił 2,5-krotny skok liczby ataków na smartfony, a problem ten dotknął od 500 tysięcy do miliona ludzi na świecie korzystających z urządzeń opartych na systemie Android - zarówno telefonów, jak i tabletów. Analitycy IDC szacują, że w 2011 roku sprzedane zostaną 472 mln smartfonów. To oznacza, że liczba urządzeń wystawionych na ataki hakerów będzie gwałtownie rosła, zwłaszcza że tylko 16 proc. ich użytkowników instaluje w swoich telefonach aktualne oprogramowanie antywirusowe. Wśród wszystkich badanych odsetek osób zabezpieczających się w ten sposób przed hakerami wynosi około 60 proc. - podaje Symantec.