Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę, nawet najmniejszą, w której nie ma komputerów. Zazwyczaj są one również podłączone do Internetu, z którego korzystanie przestało być drogie. Komputer przestał być gadżetem, a stał się podstawowym narzędziem pracy w większości firm. Żeby jednak mógł wspierać przedsiębiorcę w prowadzeniu biznesu, musi mieć zainstalowane odpowiednie oprogramowanie.
Oferta tego typu produktów na rynku jest bardzo szeroka. Najprostsze, zaspokajające podstawowe potrzeby przedsiębiorcy (prosty system finansowo-księgowy, kadrowy czy do zarządzania magazynem), można nabyć w większości sklepów sprzedających komputery. Można je kupić nawet w hipermarketach. Do zainstalowania i uruchomienia systemu nie trzeba specjalistów. Pudełko zawiera instrukcję obsługi. Użytkownik prowadzony jest jak po sznurku. Cała operacja nie zabiera więcej niż pół godziny. Potem system jest gotowy do użycia. Klient może za jego pośrednictwem wystawiać faktury, wyliczać wynagrodzenia czy prowadzić księgowość.
Bardziej rozbudowane rozwiązania, wyposażone w dodatkowe moduły, np. wspierające podejmowanie decyzji zarządczych, mogą kosztować od kilkuset złotych do kilku, kilkunastu tysięcy. W takim przypadku wdrożenie dotyczy zazwyczaj większej liczby komputerów. Dlatego w uruchomieniu rozwiązania zazwyczaj uczestniczy przedstawiciel producenta lub partnera – lokalnej firmy IT współpracującej z twórcą systemu.
Nowym trendem, który szybko zdobywa popularność, jest korzystanie z oprogramowania przez Internet. Przedsiębiorca nie musi kupować aplikacji i instalować jej na swoim komputerze. Wystarczy, że włączy komputer i online zaloguje się do systemu. Jego dane będą przechowywane w specjalistycznych centrach przetwarzania danych, należących do usługodawcy, które są całkowicie bezpieczne. Miesięczny koszt takiej usługi, w najprostszej wersji, może być nawet niższy niż 20 zł.
Czytaj w Internecie