– W 2011 roku polskie porty lotnicze obsłużyły 2,26 mln pasażerów podróżujących w rejsach wewnętrznych, czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Dla porównania: przewozy międzynarodowe wzrosły w tym czasie o 6 proc. – mówi Katarzyna Krasnodębska, rzecznik Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Pod względem wzrostu procentowego rekordzistą jest bydgoski port lotniczy. W ubiegłym roku odprawił w komunikacji krajowej 20,6 tys. osób – o 568,6 proc. więcej niż w roku 2010. – W styczniu wzrost ruchu krajowego wyniósł 46 proc., w lutym ok. 50 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego – mówi Tomasz Moraczewski, prezes bydgoskiego lotniska. Obecnie z Bydgoszczy rejsy krajowe odbywają się jedynie do Warszawy. – Pracujemy nad kolejnymi połączeniami z portami na południu Polski i nad zwiększeniem liczby połączeń z Warszawą – mówi prezes Moraczewski.
Drugim z kolei polskim portem lotniczym, z którego najdynamiczniej rozwija się sektor połączeń krajowych, jest lotnisko w Katowicach. Wzrost ruchu krajowego w ubiegłym roku wyniósł ponad 70 proc. w porównaniu z rokiem 2010, kiedy z rejsów krajowych skorzystało 39,4 tys. osób. – Ten rok przyniesie kolejny wzrost liczby klientów w ruchu krajowym – zapowiada Artur Tomasik, szef katowickiego lotniska. – Latem zostanie zwiększona liczba połączeń z Warszawą i zostaną uruchomione rejsy do Poznania – podsumowuje Tomasik.
W ubiegłym roku najczęściej loty krajowe odbywały się do i z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia. Ruch w Krakowie wzrósł o 41,5 proc., w Gdańsku o 22,7 proc., do 290,6 tys. osób. – W tym roku do siatki połączeń krajowych doszły rejsy obsługiwane przez OTL Express. Jeżeli przewoźnik spełni swoje zamierzenia, to nadchodzące miesiące będą jeszcze lepsze. Wiele zależy od ceny połączeń i od tego, jak długo przewoźnikom uda się utrzymać tak atrakcyjną ofertę jak obecna, poniżej 100 zł w jedną stronę – mówi Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego lotniska.
Portami, które w ubiegłym roku obsłużyły mniej klientów w ruchu krajowym niż w ciągu 12 miesięcy roku 2010, są lotniska w Łodzi i Szczecinie. Port lotniczy w Łodzi w ruchu krajowym obsłużył od stycznia do grudnia 2011 roku 589 osób, o 1,2 proc. mniej niż w roku 2010. W Szczecinie zaś ruch krajowy spadł o 5,9 proc., do 87,25 tys. osób.