Walenczak, były bankier inwestycyjny, który przed objęciem stanowiska rządowego był jednym z autorów ugody z Eureko w konflikcie o PZU, jest pierwszym Polakiem w 20-letniej historii działalności tej instytucji w Polsce, w pełni odpowiedzialnym za wszystkie linie biznesu. Wcześniej stanowisko to sprawowali wyłącznie Francuzi. Zapowiada, że szczególnie ważny będzie rozwój usług związanych z rynkami kapitałowymi. – Zależy nam na rynku długu korporacyjnego, ale nie zapominamy także o rynku akcji, biznesie doradczym, kredytowaniu firm, a także produktach pochodnych, w których francuska instytucja jest szczególnie silna – przyznaje nowy szef SocGen na Polskę.
Walenczak nie zdradza na razie szczegółowych planów banku ani projektów, nad którymi SocGen pracuje. Ostatnio francuska instytucja przegrała wyścig z polskimi bankami o doradztwo finansowe przy budowie bloku w Elektrowni Ostrołęka. Jest natomiast członkiem konsorcjum sprzedającego papiery dłużne PGNiG (razem z BNP Paribas i UniCredit).
SocGen ma w Polsce spółkę leasingową i bank detaliczny (Eurobank). Tradycyjnie ma silną pozycję na rynku obligacji skarbowych.
Pracując w MSP, Walenczak był odpowiedzialny za 12 transakcji na GPW, z których przychody wyniosły ponad 33 mld zł. Absolwent Harvard Business School, jest też – wraz z Aleksandrem Gradem – współtwórcą koncepcji Akcjonariatu Obywatelskiego.