Decyzja umożliwi rozpoczęcie testowej fazy innowacyjnego projektu, który ma przyciągnąć prywatnych inwestorów poprzez ograniczenie ryzyka inwestycji.

Unijni eksperci szacują, że przy oczekiwanym efekcie mnożnikowym 15-20, gwarancje unijne mogą przyciągnąć kapitał prywatny o wielkości do 4,6 miliarda euro. Potrzeby inwestycyjne sektora transportowego, elektroenergetycznego i informatycznego w latach 2010-2020 szacuje się na 1,5 biliona euro.

Parlament   zgodził się na przyznanie 230 milionów euro w formie gwarancji na wsparcie obligacji projektowych służących finansowaniu inwestycji w infrastrukturę transportową, energetyczną i informatyczną. 200 mln euro zostanie zarezerwowanych na gwarancje dla inwestycji w sieci transportowe, 20 mln euro zostanie przeznaczone dla sektora informatycznego, a 10 mln dla energetyki. Projektem zarządzał będzie Europejski Bank Inwestycyjny.

Obligacje projektowe  to instrument debetowy  emitowany przez przedsiębiorstwa prywatne odpowiedzialne za projekt, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej (EBI). Dzięki gwarancjom EBI obligacje będą bezpieczniejsze i bardziej atrakcyjne dla inwestorów rynku kapitałowego, którzy normalnie nie inwestują w infrastrukturę, takich jak np. fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe.

Pierwsze obligacje projektowe zostaną uruchomione w latach 2012 i 2013 jako etap pilotażowy przed ich oczekiwaną szerszą emisją w ramach instrumentu "Connecting Europe Facility" na początku nowej wieloletniej perspektywy finansowej na lata  2014-2020. Etap pilotażowy pozwoli ocenić, jak obligacje projektowe przyjmą się na rynkach finansowych i umożliwi wprowadzenie ewentualnych korekt do programu.