V Forum Polski Węgiel „Rzeczpospolitej" i „Parkietu", które odbyło się w Katowicach, przechodzi już powoli do historii, ale nie milkną dyskusje dotyczące wniosków, które na nim padły. Zwłaszcza że chyba wzajemne spijanie sobie z dzióbków i gładzenie po główce przez wszystkich na tego typu konferencjach na szczęście już się skończyło, a to dlatego że kopalnie nie są już w naszym kraju mitycznym tworem, w którym gdzieś hen pod ziemią biegają panowie z kilofami (a prąd przecież i tak bierze się z gniazdka...), tylko spółkami, którymi coraz bardziej interesują się inwestorzy. A to przede wszystkim za sprawą Bogdanki i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które wchodzą w skład WIG20, ale też rodzimych producentów maszyn, m.in. Famuru i Kopeksu, które coraz częściej informują o niemałych kontraktach podpisywanych z dużymi światowymi graczami.
Wartościowe spółki
Mówimy o spółkach, których kapitalizacje giełdowe liczone są w miliardach złotych, a ich wartość mimo gospodarczego spowolnienia wciąż jest bardzo duża.
Cieszy natomiast fakt, że obraz górnictwa powoli, ale jednak się zmienia. Dotychczas bowiem można było mówić o czarnym PR czarnego złota, bo o górnictwie było głośno najczęściej w przypadku katastrof albo strajków lub spektakularnych demonstracji, zwłaszcza tych w Warszawie.
Cieszy też to, że coraz więcej mówi się o teraz przyszłości tej niełatwej branży. Kontekst co prawda często wymusza unijna dyskusja o polityce klimatycznej i redukcji emisji CO2, bo to węgiel brunatny i węgiel kamienny emitują najwięcej tego gazu, ale przy tej okazji coraz więcej mówi się też o metanie, który jest 21 razy bardziej emisyjny niż dwutlenek węgla, a który jest nieodłącznym towarzyszem wydobycia węgla, i z którego wreszcie zaczyna się produkować coraz więcej energii. Instalacje odmetanowania oraz podziemnego zgazowania węgla w złożu to projekty, na które nawet UE chętnie wyłoży pieniądze, bo to badanie nowych źródeł energii. Polska platforma czystego węgla, w skład której wchodzą m.in. produkująca maszyny górnicze Grupa Kopex i Katowicki Holding Węglowy, właśnie zaczyna starania o unijne dofinansowanie nowoczesnych projektów węglowych.