W zasadzie można by uznać, że Samsung i Apple już podzieliły rynek smartfonów. Dane firmy IDC za ubiegły rok pokazują, że ci dwaj producenci zagarnęli łącznie aż dwie trzecie przychodów. Czy zatem jest jeszcze o co się bić? Tak, ale tylko w segmencie urządzeń z niższej półki.
Dlatego zepchnięci dziś na margines dawni liderzy rynku – Nokia, Sony Mobile, a teraz i BlackBerry – stawiają na produkcję tańszych modeli przeznaczonych na rynki wschodzące, w tym Polski. Zapowiada się ostra walka, bo w ten segment celuje też Intel, którego procesory mają działać na smartfonach o podstawowej konfiguracji, oraz Firefox OS, czyli najnowszy system operacyjny tworzony przez Mozillę.
570 mln tanich smartfonów zostanie sprzedanych w 2016 roku według prognozy IHS iSuppli
Udział kanadyjskiego producenta BlackBerry w rynku smartfonów zmniejszył się w ciągu ostatniego roku o ponad połowę. Spadłby jeszcze bardziej, ale firma utrzymała dobrą sprzedaż w Indiach i Indonezji, dzięki czemu jest na trzecim miejscu w kategorii najpopularniejszych systemów operacyjnych do smartfonów. Szef BlackBerry, Thorsten Heins, potwierdził właśnie, że jego firma opracowuje tańsze urządzenia z myślą o rynkach wschodzących, choć nie ma zamiaru wkraczać na teren zajmowany przez telefony z najniższej półki.
Cel: rynki wschodzące
– Trzeba znaleźć swoje miejsce na rynku i być odpornym na pokusę wejścia w segmenty, które nie będą służyć interesom firmy, ani budować jej wartości w oczach akcjonariuszy. Dlatego nie zobaczycie BlackBerry wśród smartfonów za 50-60 dolarów – stwierdził stanowczo Heins.