Nasili się deficyt specjalistów IT

Oferta pracy ukryta w podsyłanych do firm pączkach? To nowy pomysł na rekrutację specjalistów IT. Za dwa lata w skali Unii ich deficyt może sięgnąć 900 tys.

Publikacja: 20.06.2013 02:07

Nasili się deficyt specjalistów IT

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Przed kilkoma dniami pod Wrocławskim Parkiem Technologicznym uwagę przechodniów przyciągnął mężczyzna, który przygrywał na gitarze hostessom rozdającym pączki w pudełkach z logo Luxoftu,  rosyjskiej firmy specjalizującej się w usługach IT.  Po otwarciu pudelka amator  słodkości widział algorytm, którym zapisano kilka propozycji. Dla informatyków ofertę „wspaniałej  pracy", dla  tych, którzy znają dobrych informatyków – cztery tysiące złotych premii za ich polecenie, a dla pozostałych zachętę do zjedzenia ciastka.

Agata Furman, dyrektor marketingu w Luxoft, nie kryje, że do słodkiej rekrutacji we Wrocławiu zachęcił spółkę sukces podobnej akcji, którą w kwietniu przeprowadziła w Krakowie. Tam  pączkowe oferty wysłała do biurowców i centrów usług IT. Pomysłowa akcja wzbudziła duże zainteresowanie mediów i samych kandydatów do pracy. Wprawdzie nie udało się zapełnić wszystkich 100 wakatów w krakowskim oddziale Luxoftu, ale udało się zatrudnić 40 informatyków.

Zdaniem Agaty Furman, jak na branżę IT w Krakowie to bardzo dobry wynik. Firma liczy, że uda się go powtórzyć we Wrocławiu, gdzie w jej nowym oddziale pracuje na razie ok. 50 specjalistów  IT, a do końca roku ich liczba ma sięgnąć 150.

W najbliższych latach kreatywnych pomysłów w rekrutacji w branży teleinformatyki (ICT) nie powinno zabraknąć. Nie wspominając o  konkurencyjnych warunkach pracy i płacy. Będzie to konieczne, skoro – jak przewiduje Komisja Europejska, w 2015 r. w krajach Unii może zabraknąć  nawet 900 tys. specjalistów ICT. Wcześniejsze prognozy komisji mówiły o 700 tys. brakujących  specjalistów.

W minionym roku co piąta firma w krajach Unii zatrudniała specjalistów IT. Obok branży  ICT miejsc pracy dla informatyków przybywało też w budownictwie, transporcie, przemyśle i administracji.

Podobny trend widać również w Polsce. Na czołowym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl liczba ofert pracy dla specjalistów IT w I kwartale br. sięgała 20,5 tys. – ponadtrzykrotnie więcej niż w I kw. 2009 roku. – Od dłuższego czasu mamy do czynienia z niedoborem programistów – głównie aplikacji webowych i mobilnych – twierdzi Elżbieta Flasińska, rzeczniczka z Grupy Pracuj, właściciela Pracuj.pl.

– Obecny deficyt będzie się jeszcze pogłębiał – przewiduje Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający firmy rekrutacyjnej Hays. Zaznacza, że firmy zabiegają też o programistów Java.Net  i C++ oraz testerów. – W skali Polski są to tysiące wakatów do zapełnienia – podkreśla Młynarczyk.

Justyna Mirska, kierownik gdańskiego oddziału spółki Experis, rekrutującej specjalistów i menedżerów do IT, inżynierii oraz finansów, twierdzi, że firmy mocno dziś konkurują już nie tylko o najlepszych, ale też o po prostu dobrych, doświadczonych pracowników. A tych brakuje.

Wprawdzie przybywa studentów i absolwentów kierunków informatycznych, ale ich liczba nadal jest zbyt mała w stosunku do potrzeb firm. Drugi powód to odpływ wykwalifikowanej kadry na Zachód, gdzie płace programistów są średnio dwa-trzy razy większe niż w kraju.

O ile w Polsce wynoszą ok. 8,5 tys. zł, o tyle w Wielkiej Brytanii czy Skandynawii sięgają – w przeliczeniu na złotówki – 18–25 tysięcy.  To kusi polskich specjalistów do wyjazdu z kraju.

Biznes
Kolejny okręt Kormoran II zwodowany
Biznes
Najwięcej firm powstaje w wielkich miastach i wokół nich
Biznes
Niemiecki gigant zwolni ponad 6000 pracowników. Potężny cios w przemysł
Biznes
Orange Polska pokazał plan na lata 2025-2028. Opłaty za pakiety w górę o 12-15 proc.
Biznes
Trump i Putin o zawieszeniu broni, deregulacja w Polsce, rekordowe dywidendy na GPW
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Wiceprezes chińskiej BYD: Dla nas wyzwaniem jest dotarcie do konsumenta. Potem już idzie łatwo
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń