KGHM dywersyfikuje zyski poprzez sól

KGHM Sól to nowa marka lubińskiego koncernu, który na międzynarodowe rynki sprzedaje nie tylko swoje sztandarowe i oczywiste produkty czyli miedź, srebro i złoto, ale także tak mało charakterystyczny dla Polskiej Miedzi produkt jak sól.

Publikacja: 29.10.2013 14:34

KGHM dywersyfikuje zyski poprzez sól

Foto: Bloomberg

Za pośrednictwem swojej spółki córki Metraco lubiński koncern sprzedaje sól kamienną, która z głębokości niemal tysiąca metrów jest wydobywana w kopalni Polkowice – Sierowszowice.

Sól jest tam wydobywana od wielu lat, ale teraz po ostatnich inwestycjach sięgających kilkadziesiąt milionów złotych KGHM może rocznie wydobywać nawet milion ton soli.

- Jako produkt nasza sól przeznaczona jest do zimowego utrzymania dróg i chodników, trafia zarówno na rynki polskie, jak i zagraniczne, m.in. do Czech, Niemiec, Słowacji i Austrii – poinformowała Mariusz Diakowski, z KGHM Metraco. - W Polsce jej odbiorcami są oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcy dróg wojewódzkich, powiatowych, gminy, spółki komunalne oraz firmy zajmujące się zimowym utrzymaniem dróg.

Sól z KGHM-u to sól kamienna zwykła, która ma zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym i garbarskim. A jej odbiorcami są także przedsiębiorstwa z tego sektora gospodarki.

Sól z KGHM-u posiada wysoką zawartość NaCl (96% ÷ 99%) i mikroelementów.

Dzięki swoim właściwościom jest wykorzystywana do zimowego utrzymania dróg oraz w przemyśle chemicznym, spożywczym i ciepłowniczym.

Proces wydobycia soli kamiennej w kopalni Polkowice - Sieroszowice wykorzystuje jedyną w Polsce technologię drążenia wyrobisk kombajnami solnymi.

Najnowszy kombajn MB 770 urabia ok. 360 ton soli w ciągu godziny.

Urabiana sól trafia do podziemnego zakładu przeróbki soli, gdzie podlega rozdrobnieniu i jest przesiewana w celu zapewnienia odpowiedniego składu granulometrycznego.

Na terenie kopalni Polkowice – Sieroszowice znajduje się największy w Polsce magazyn soli o pojemności 70 tys. ton. I stamtąd sól jest dostarczana do klienta samochodami ciężarowymi i wagonami kolejowymi.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne