Brak wsparcia dla komputerów pracujących na bazie systemu operacyjnego Windows XP to, według specjalistów firmy Fortinet (dostawca rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego), jedno z pięciu najważniejszych cyberzagrożeń, z którymi należy się liczyć w 2014 r.
Ryzyko, z którym muszą się zmierzyć posiadacze komputerów z tym systemem, wynika z faktu, że Microsoft, chcąc przekonać użytkowników do zakupu nowszych wersji oprogramowania, od 8 kwietnia przyszłego roku przestanie świadczyć usługi wsparcia dla systemu Windows XP. Oznacza to, zdaniem Fortinetu, że nowo odkryte luki w zabezpieczeniach nie będą usuwane, co narazi systemy komputerowe na całym świecie na ataki cyberprzestępców.
Problem jest o tyle istotny, że dotknie milionów użytkowników komputerów na całym świecie. Z najnowszych badań firmy NetMarketShare wynika bowiem, że we wrześniu z systemu Windows XP nadal korzystało aż 31,42 proc. komputerów. W przypadku sprzętu używanego w korporacjach odsetek jest sporo mniejszy. Wynika to z faktu, że firmy znacznie częściej decydują się na wymianę sprzętu IT. Niemniej jednak, według Gartnera, w kwietniu przyszłego roku ponad 15 proc. przedsiębiorstw (małych i dużych) będzie nadal pracowało na Windowsie XP, który zdaniem sporej części użytkowników był ostatnim udanym produktem amerykańskiego koncernu i nadal całkowicie zaspokaja ich oczekiwania.
Zdaniem ekspertów z firmy Fortinet hakerzy już przygotowują się na moment, gdy Microsoft przestanie rozwijać Windows XP. Szczególnie zagrożeni mogą się czuć klienci korporacyjni oraz zamożne osoby, bo to w nich zostaną skierowane precyzyjne ataki cyberprzestępców.
Kolejnym cyberzagrożeniem, z którym należy się liczyć szczególnie mocno w przyszłym roku, będzie złośliwe oprogramowanie opracowane specjalnie na system Android. Będzie rozprzestrzeniane w przemysłowych systemach kontroli i w tzw. Internecie przedmiotów (ang. Internet of Things). Postęp technologiczny sprawił bowiem, że produkt Google coraz częściej instalowany jest w urządzeniach, o których jeszcze do niedawna nikt nie myślał, że mogą się łączyć z Internetem. Jest spotykany w konsolach do gier, sprzęcie AGD czy urządzeniach przemysłowych.