Regulator rynku telekomunikacyjnego, Urząd Komunikacji Elektronicznej, rozpoczął konsultacje nowej oferty cen Orange Polska (tzw. oferta SOR) i zaproponował nowe, niższe stawki za dostęp do hurtowych usług szerokopasmowego Internetu operatora zasiedziałego.
To dobra wiadomość dla operatorów korzystających z infrastruktury Orange (d. Telekomunikacja Polska), aby świadczyć usługę Internetu abonentom.
Hurtowa stagnacja
W latach 2011–2013 liczba abonentów operatorów alternatywnych wobec TP, ale obsługiwanych przez nich za pomocą łączy Orange Polska, spadła. Podczas gdy w grudniu 2011 wynosiła 360 tys. (w tzw. modelu BSA pozwalającym oferować tylko Internet), to na koniec września br. – już 340 tys. Nie lepiej było z opcją, w której abonent może korzystać z pakietu usług z Internetem (tzw. LLU): tu liczba klientów operatorów podłączonych do infrastruktury Orange spadła z odpowiednio 186 tys. do 175 tys.
Częściowo wpływ na taki stan rzeczy miała polityka największego konkurenta Orange – Netii, która postawiła najpierw na bardziej opłacalną obsługę klientów w modelu pozwalającym jej świadczyć usługi w pakiecie (LLU), a potem skupiła się na wypełnianiu abonentami tylko własnej sieci.
Czy nowe stawki hurtowe (mogą wejść w życie w II poł. 2014 r.) zmienią podejście Netii do usług świadczonych na infrastrukturze Orange i konkurencja na rynku stacjonarnym ożyje? Być może, choć oficjalnie operator wypowiada się na ten temat ostrożnie.