Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące reform rynku audytorskiego. Porozumienie zyskało już poparcie krajów członkowskich. W początkowych miesiącach 2014 r. zostanie ono poddane pod głosowanie Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE. Zdaniem przedstawicieli unijnych organów nowe przepisy będą miały zastosowanie po upływie dwóch lat od ich wejścia w życie, czyli od połowy 2016 r.
Kluczowe zmiany
Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości w Ministerstwie Finansów, wśród najważniejszych uzgodnionych zmian wylicza obowiązkową rotację firmy audytorskiej (co najmniej raz na dziesięć lat), zakaz świadczenia na rzecz klienta badanego określonych usług innych niż badanie (m.in. usług doradztwa podatkowego i korporacyjnego), limit na wynagrodzenia za usługi dozwolone oraz za usługi od jednego klienta, zakaz udziału praktyków we władzach organu nadzoru i brak możliwości przeprowadzania kontroli firm audytorskich badających jednostki zainteresowania publicznego przez samorząd zawodowy biegłych rewidentów.
– Warto podkreślić, że wypracowane porozumienie zapewnia stosunkowo dużą elastyczność przepisów, co daje Polsce swobodę w decydowaniu o pewnych szczegółowych rozwiązaniach, w tym m.in. o skróceniu lub warunkowym wydłużeniu okresu rotacji firmy audytorskiej, o wpisaniu dodatkowych usług na listę usług zakazanych, o sposobie funkcjonowania komitetów audytu czy też o kształcie nadzoru publicznego – podkreśla.
Mieszane opinie
Za wprowadzeniem dodatkowych regulacji rynku audytorskiego opowiadają się przedstawiciele polskich regulatorów. Ministerstwo Finansów ocenia, że przyjęte propozycje doprowadzą do wzrostu jakości badań sprawozdań finansowych oraz przywrócą zaufanie inwestorów do informacji finansowych. Będą też miały pozytywny wpływ na niezależność audytorów.
Z argumentami tymi nie zgadza się Krajowa Rada Biegłych Rewidentów. Jacek Hryniuk, członek KRBR, ocenia, że proponowane regulacje mogą odnieść skutek odwrotny do zamierzonego, gdyż w wielu przypadkach ograniczą możliwość wyboru firmy audytorskiej.