W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów od kilku dni leży wniosek o zgodę na przejęcie przez Kompanię Węglową kontroli nad Przedsiębiorstwem Obrotu Energią i Paliwami EGW w Katowicach. Firma EGW, która zajmuje się obrotem paliwami i energią, w całości należy dziś do Węglokoksu, a od 10 lutego jej prezesem jest Joanna Strzelec – Łobodzińska.
Jak tłumaczą przedstawiciele KW, górnicza spółka będzie mieć prawdopodobnie 60 proc. udziałów w EGW. Pozostała część kapitału pozostanie w rękach Węglokoksu. – Nie chodzi tu o akwizycję. Chcemy zrealizować wspólne przedsięwzięcie związane z produkcją i dystrybucją prądu i ciepła oraz wykorzystaniem metanu – podkreśla Zbigniew Madej, rzecznik KW.
W tym celu EGW utworzy spółkę celową Wspólne Przedsiębiorstwo Energetyczne. - Ten nowy projekt biznesowy wykorzystania w energetyce i ciepłownictwie metanu pochodzącego z węgla kamiennego to naturalna kontynuacja realizacji założeń strategii Węglokoksu w zakresie rozwoju jego działalności w sektorze energetycznym i jednoczesnego zaangażowania firmy w innowacyjne projekty w górnictwie i ochronie środowiska – zaznacza Marzena Mrozik, rzeczniczka Węglokoksu.
Kompania Węglowa dodaje, że jej plany zakładają zwiększenie w ciągu sześciu lat o 70 proc. stopnia gospodarczego wykorzystania metanu pochodzącego z odmetanowania kopalń. Jednocześnie o 35 proc. wzrośnie ilość gazu ujmowanego w specjalne instalacje.
Jolanta Strzelec – Łobodzińska zrezygnowała z kierowania Kompanią Węglową we wrześniu 2013 r. Nie bez znaczenia był tutaj konflikt personalny w zarządzie węglowej spółki, który ujawnił się m.in. przy negocjowaniu umowy KW z Polską Grupą Energetyczną na dostawy węgla do planowanych nowych bloków w Elektrowni Opole. Nieoficjalnie mówiło się również, że rada nadzorcza KW nie była zadowolona z prac pani prezes nad programem restukturyzacyjnym na najbliższe lata. Rada nie chciała przyjąć zaproponowanego przez zarząd programu, zalecając jego urealnienie. KW znajduje się w trudnej sytuacji finansowej – boryka się ze spadkiem sprzedaży węgla i niskimi cenami tego surowca.