– Zwiększenie ilości cukru na unijnym rynku już teraz może pomóc w wypracowaniu relacji, także cenowych, na linii plantator–producent–klient – uważa Chmielewski.
Brazylia globalnym potentatem
Z limitem produkcyjnym sięgającym 1,4 mln ton Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów wytwarzających najwięcej cukru w Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas tylko Francja i Niemcy. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA szacuje, że w sezonie 2013/2014 na UE przypadnie 9 proc. światowej produkcji cukru. Kraje Wspólnoty wytworzą go w sumie prawie 16 mln ton – da to im trzecie miejsce na globalnym rynku. Największym producentem cukru na świecie jest Brazylia. Przypada na nią prawie jedna piąta produkcji. Drugie miejsce – z udziałami wynoszącymi 15 proc. – zajmują Indie. Tuż za Unią Europejską są Chiny. Ich udziały w światowym rynku cukru sięgają 8,5 proc. Kolejne miejsca zajmują Tajlandia (6 proc.), Stany Zjednoczone (5 proc.), Meksyk (4 proc.), Pakistan (2,8 proc.) i Rosja (2,5 proc.). Jak informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (Fammu/FAPA), najwięcej cukru na świecie zużywają Azja i Ocenia. Jego roczna konsumpcja wynosi tam 69,3 mln ton, co stanowi 41 proc. światowego spożycia. Liderami są Indie. USDA szacuje, że w sezonie 2013/2014 Hindusi zjedzą 26,2 mln ton cukru. W czołówce krajów o największym spożyciu są także Chiny (16,2 mln ton), Brazylia (11,3 mln ton) oraz Stany Zjednoczone (10,7 mln ton). W UE konsumuje się ok. 18,3 mln ton cukru rocznie. Daje jej to 11 proc. udziałów w globalnym rynku. W ciągu 11 miesięcy 2013 roku eksport cukru z Polski wyniósł 469 tys. ton, z tego 345 tys. ton sprzedaliśmy na rynek unijny – podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nasz cukier trafił także do Izraela, Syrii i Rosji. Import cukru do Polski wyniósł 186 tys. ton.
Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
Spożycie cukru w polskich gospodarstwach domowych będzie maleć w dalszym ciągu, ponieważ zmienia się nasz styl życia i odżywiania. Zwracamy większą uwagę na to, co jemy i pijemy, częściej stosujemy diety. A to powoduje, że zastępujemy cukier słodzikami. Rzadziej niż kiedyś pieczemy ciasta w domach. Duża oferta dżemów i konfitur krajowych i zagranicznych sprawia z kolei, że robimy w naszych domach mniej przetworów owocowych. W dłuższej perspektywie czasu zobaczymy jednak wzrost tzw. bilansowego zużycia cukru w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Spożycie to uwzględnia bowiem nie tylko konsumpcję w domach, ale też wykorzystanie surowca w przetwórstwie spożywczym.