Komisja Europejska po raz pierwszy przygotowała tabelę wyników w dziedzinie transportu. Przeanalizowała kraje UE w 22 kategoriach, we wszystkich rodzajach transportu. Zbadała gęstość dróg i sieci kolejowych, jakość infrastruktury, wpływ na środowisko, ale też zgodność prawodawstwa z unijnymi standardami, bezpieczeństwo w transporcie, innowacje, logistykę. Wyniki podsumowała w zbiorczej tabeli, na której czele znalazła się Holandia, przed Niemcami, Szwecją, Wielką Brytanią i Danią. Na ostatnim miejscu jest Polska wraz z Bułgarią, za Grecją, Litwą i Rumunią.
Pozycja Polski wynika z faktu, że aż w dziewięciu z 22 kategorii znaleźliśmy się w ostatniej piątce zestawienia.
Zapaść infrastruktury
Polska zdecydowanie najgorzej wypada, jeśli chodzi o infrastrukturę. We wszystkich rodzajach transportu – drogowym, kolejowym, morskim i powietrznym – jesteśmy na dole tabeli.
W przypadku dróg chodzi o gęstość autostrad – mniej na milion mieszkańców ma ich tylko Rumunia. W przypadku pozostałych rodzajów transportu KE wykorzystała rankingi jakości przygotowane przez Światowe Forum Gospodarcze oraz forum menedżerów.
Kolejną kategorią, w której znaleźliśmy się wśród najgorszych, jest bezpieczeństwo, zarówno na drogach, jak i na torach. Poza tym jesteśmy też w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o liczbę postępowań o naruszenie unijnego prawa (w transporcie kolejowym i powietrznym). Polska wypada również źle w kategorii innowacji – polskie firmy produkujące sprzęt transportowy, a także świadczące usługi w dziedzinie transportu, nie są nastawione na innowacje.