Jak podkreśla KE w komunikacie, lotnisko w Gdańsku jest jedynym międzynarodowym portem regionalnym w województwie pomorskim, a unijna inwestycja przyczyniła się do zwiększenia zdolności obsługi ruchu pasażerskiego poprzez uruchamianie nowych połączeń lotniczych. Projekt został ukończony w 2012 roku i lotnisko jest teraz w stanie odbierać do 5 mln pasażerów rocznie.
"Rozbudowa lotniska w Gdańsku będzie miała pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy województwa pomorskiego. Poprzez umożliwienie większego ruchu pasażerskiego, ta inwestycja ułatwi dalszy rozwój trójmiasta (...) i poprawi jakość życia wielu Polaków. Uczyni też województwo nawet jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów i biznesu" - oświadczył komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.
Podkreślił, że gdański port jest częścią priorytetowej sieci transportowej TEN-T, która ma poprawić funkcjonowanie wewnętrznego rynku UE, który "jest tak dużą korzyścią dla Polski, od kiedy przystąpiła do UE 10 lat temu".
Inwestycja była realizowana w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i została dofinansowana z unijnego Funduszu Spójności. Koszt inwestycji to 57,4 mln euro, z czego UE dofinansowuje 20,2 mln euro.
Ponadto w środę Komisja zatwierdziła inwestycję rzędu 62,8 mln euro z Funduszu Spójności na modernizację toru wodnego do portów w Świnoujściu i Szczecinie. Projekt przewiduje modernizację wałów wschodniego i zachodniego brzegu toru na długości 8 km (4 km na Kanale Mielińskim i 4 km w północnej części Kanału Piastowskiego).