BMW też zbuduje fabrykę w Meksyku

BMW ogłosi za kilka dni szczegóły inwestycji w Meksyku w reakcji na rosnący popyt na auta segmentu premium

Publikacja: 01.07.2014 18:05

Informacja od przedstawiciela rządu Meksyku pojawiła się w kilka dni po ogłoszeniu podobnych planów przez Daimlera. Meksykanin wypowiadając się anonimowo poinformował, że koncern zainwestuje co najmniej miliard euro (1,36 mld dolarów) a inwestycja zostanie zlokalizowana w stanie Hidalgo na północ od stolicy albo w San Luis Potosi w środkowym Meksyku. Rzecznik firmy z Monachium powiedział, że decyzja zostanie ogłoszona 3 lipca.

BMW planuje też zainwestowanie miliarda dolarów w zwiększenie o 50 proc. mocy produkcyjnych w Spartanburgu, w Południowej Karolinie. Prezes Norbert Reithofer stwierdził w ubiegłym tygodniu, że bawarska firma nadal zastanawia się nad lokalizacją nowej fabryki, a decyzję podejmie przed letnią przerwą.

Producenci segmentu premium, BMW, Audi i Mercedes-Benz zwiększają produkcję na świecie, bo ich fabryki w Niemczech nie nadążają z pokryciem dużego popytu na pojazdy terenowe i limuzyny w USA i w Azji. Przedstawiciele dostawców twierdzą, że BMW już ustalił harmonogram produkcji dla Meksyku, wstępny plan zakłada uruchomienie montażu pod koniec 2017 r. i zwiększenie rocznej produkcji do 200 tys. sztuk do 2020 r.

W piątek Daimler i Renault Nissan zapowiedziały zainwestowanie miliarda euro w projektowanie małych samochodów i w budowę fabryki w Aguascalientes.

Produkowanie w Meksyki pozwala firmom z Europy sprzedawać samochody w Stanach z uniknięciem kosztów cła i kursów walutowych, które wpływają na wielkość zysku. Miejscowa siła robocza jest ponadto tańsza niż w Niemczech czy USA. Przy stawce ok. 2,5 dolara za godzinę zarobki w przemyśle są o 20 proc. niższe niż w Chinach, podczas gdy w Stanach wynoszą średnio niecałe 20 dolarów. Mercedes-Benz, Nissan, Honda, Mazda i VW mają już duże zakłady w tym kraju.

Organizacja niemieckich producentów VDA spodziewa się w 2014 r. piątego kolejnego roku wzrostu produkcji dzięki popytowi zagranicznemu.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne