O 7,5 proc., do 8,6 mld euro zwiększyła się wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 r. - podaje Agencja Rynku Rolnego. Wzrost był niemal dwukrotnie mniejszy niż w 2013 roku, rekordowym dla naszych eksporterów.
W kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej. - Można oczekiwać, że eksport rolno-spożywczy w bieżącym roku wzrośnie o 1-6 proc. - mówi "Rz" Michał Koleśnikow, ekonomista Banku BGŻ.
Zdobyć nowe rynki
Tym, co już od kilku miesięcy hamuje sprzedaż zagraniczną branży spożywczej jest zakaz eksportu wieprzowiny m.in. do Rosji, Chin, Japonii czy Korei Południowej. Nie możemy sprzedawać tam naszego mięsa z powodu wykrycia ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Branża szacuje, że w pierwszej połowie 2014 r. wartość eksportu polskiej wieprzowiny zmalała o ok. 20 proc. Natomiast z szacunków resortu rolnictwa wynika, że od stycznia do maja tego roku była ona o niemal 17 proc. niższa niż przed rokiem.
W najbliższych miesiącach polski eksport spożywczy pociągnie w dół także rosyjskie embargo na nasze owoce oraz warzywa, w tym kapustę. W 2013 r. wartość sprzedaży owoców i warzyw, które od 1 sierpnia 2014 r. obejmuje rosyjski zakaz sięgnęła 500 mln euro. Na Rosję przypada niemal 60 proc. eksportu polskich jabłek i 50 proc. sprzedaży kapusty.