W dokumencie określono, jakie działania uznaje się za niezbędne dla zwalczenia tej choroby. M.in. wskazano, że dotyczy to badań świń i dzików, likwidacji gospodarstw, gdzie wystąpił pomór czy właściwej bioasekuracji - wyjaśnił Jażdżewski.
Kraje - sygnatariusze porozumienia mają nadzieję, że występując razem będą mogły uzyskać na zwalczanie ASF większe środki w Unii Europejskiej. Obecnie UE może współfinansować do 50 proc. wydatków poszczególnych krajów na ten cel. Jeżeli o taką pomoc wystąpi kilka krajów, dotacje mogą wzrosnąć do 75 proc. wydatków, a w niektórych przypadkach całość kosztów może pokryć UE.
Było to już drugie takie spotkanie. Pierwsze odbyło się na początku sierpnia w Wilnie. Teraz na podstawie porozumienia ramowego zostanie stworzony dokument, który zostanie jeszcze we wrześniu przesłany do Komisji Europejskiej. Przygotuje go szef litewskiej służby weterynaryjnej - poinformował Jażdżewski.
Problemy z ASF mają Litwa, Polska i Łotwa, na razie nie odnotowano przypadku tej choroby w Estonii. W Polsce odnotowano dotychczas 14 przypadków ASF u dzików i 2 ogniska choroby u świń.
Choroba afrykańskiego pomoru świń pojawiła się w Polsce i na Litwie na początku tego roku. Nieco później obecność wirusa zanotowano na Łotwie. ASF przywędrował do Polski i krajów nadbałtyckich z Białorusi, przeniesiony przez chore dziki. Ponad 600 ognisk tej choroby u świń zanotowano już w Rosji. Wirus ten rozprzestrzenia się tam powodując ogromne straty materialne, bowiem zarażone stada trzeba wybijać.